آیا وضعیت سفر های خارجی به روال قبل باز می گردد؟

24 دی ، 1398
قصر شایان
اخبار
0 کامنت

آیا وضعیت سفر های خارجی به روال قبل باز می گردد؟

حرمت الله رفیعی عنوان کرد:حادثه ی بسیار تلخی رخ داده است .  روی این اتفاق ، به راحتی نمی شود سرپوش گذاشت. سوء اعتمادی ایجاد شده که باید سریعتر به آن جواب داد. مسافران زیادی با آژانس ها تماس می گیرند و نگران پروازهای خود می باشند . طبیعی است که ریزش گردشگر خارجی هم زیاد شده است. پس، ضروری است که هرچه زودتر تدبیری اندیشیده شود.

او در شرح وضعیت پروازها و سفرهای خارجی بعد از آنکه شرکت هواپیمایی آلمانی لوفت هانزا و شرکت های تابعه (تا 10 روز آینده) به همراه اوکراین (تا اطلاع ثانوی)، پروازهایشان را در مسیر ایران به حالت تعلیق درآوردند، اظهار کرد: بیشتر شرکت های هواپیمایی خارجی با از سرگیری تحریم های آمریکا، پروازهای ایران را متوقف کرده بودند.

در این مدت، بار سفرهای هوایی به مقاصد خارجی بیشتر با یکی از شرکت های هواپیمایی ترکیه بود که به خاطر نوع عملکردش، بارها مورد مماشات سازمان هواپیمایی ایران نیز قرار گرفته بود. با این وجود طی توافقی بین ایران و ترکیه، هر یک از طرفین هفته ای 100 پرواز سهمیه داشتند، در نتیجه در مسیر ترکیه به دلیل حجم زیاد پروازها دغدغه ای وجود ندارد و آسیبی متوجه سفرهای هوایی به این مقصد نیست، اما در مسیر نیم کره غربی و نقاط دورتر مثل کانادا، با تصمیم اخیر برخی شرکت های هواپیمایی خارجی تحت تاثیر سقوط هواپیمایی اوکراینی مواجهیم. رفیعی ادامه داد: در این شرایط سناریوی جایگزینی شرکت های هواپیمایی داخلی درست نیست، چرا که لازم است روابط بین المللی ایران بویژه در بخش حمل و نقل برقرار باشد.

در وضعیت موجود، برنامه پروازی بیشتر ایرلاین های خارجی که به حالت تعلیق درآمده است، هواپیمایی ماهان هم تحریم شده و به بسیاری از کشورها امکان پرواز ندارد. از طرفی دیگر با توجه به ضعف زیرساخت، برخی تمایل ندارند از پروازهای شرکت های هواپیمایی داخلی استفاده کنند، بنابراین نمی توان برای وضعیت پیش آمده پاسخی نداشت.

او درباره تکلیف مسافرانی که قصد سفر به ایران را داشته اند و از مدت ها پیش بلیت این شرکت های هواپیمایی را خریده اند اما در وضع موجود با لغو پروازها مواجه شده اند، گفت: متاسفانه ما با ضعف مدیریت در ارتباط با شرکت های هواپیمایی خارجی مستقر در ایران مواجهیم، درحالیکه منابع مالی آن ها را به راحتی تامین می کنیم، آن ها هر زمان اراده کنند تصمیم می گیرند به ایران پروازی نداشته باشند، پس سهم مردم چه می شود؟ سازمان هواپیمایی باید به این مساله رسیدگی کند.

سال هاست با کوتاهی در این باره رو به رو هستیم. رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران با توجه به نزدیک شدن تعطیلات نوروزی و پیش فروش بلیت ها، اظهار کرد: نمی توان که به خاطر این فاجعه درهای مملکت را بست. باید سریع تر با عاملان آن برخورد کرد، سوءاعتمادی را که نسبت به پروازها و آسمان ایران پیش آمده است، باید در چند روز آینده مدیریت و قضیه را تا ده یا پانزده روز آینده جمع کرد.

راه برون رفت از این وضعیت بعد از سقوط هواپیمای اوکراینی شاید همین باشد. رفیعی ادامه داد: باید روابطمان را با دنیا برقرار کنیم و آن ها متوجه شوند ما برای این شرایط پاسخ مناسبی داریم. شرکت های هواپیمایی خارجی باید دوباره به ایران برگردند و وقتی این اتفاق افتاد، حضورشان در ایران مدیریت شود تا مانند سابق رفتار نکنند و به راحتی ایران را ترک نکنند و مسافران را بلاتکلیف نگذارند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران