اقامتگاه های بوم گردی قشم

14 دی ، 1398
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

از زمانی که قشم به یکی از جزایر تجاری تبدیل شد مسافران زیادی برای خرید و داد ستد به این جزیره زیبا و تفریحی سفر کردند به همین علت قشم یکی از مقاصد پر طرفدار گردشگری می باشد که مسافران تور قشم زیادی را به خود جذب کرده.

اقامتگاه های بوم گردی قشم

بسیاری از مردم به اسم جزیره‌ای آرام و بکر یاد می‌کنند و به گردشگران تور قشم این قول را می‌‎دهند که اگر به این جزیره سفر کنند ، حتما به آن ها خوش خواهد گذشت. جزیره‌ قشم معروف به جزیره عجایب هفتگانه در جنوب ایران قرار واقع می باشد . شمال این جزیره به بندرعباس، شمال شرق به جزیره هرمز و شرق و جنوب آن به جزایر لارک و هنگام راه دارد.

 آخرین اسناد تاریخی به‌دست آمده نشان می‌دهد که در دوران ساسانیان، نام این جزیره ابرکاوان بوده است اما در تمام کتب تاریخی به جا مانده، یک نکته مشترک در مورد جزیره وجود دارد و آن هم موقعیت استراتژیک یا به عبارتی سوق الجیشی آن در خاورمیانه است. جزیره قشم به نسبت از جزایر دیگر ایران خلوت‌تر و بومی‌نشین‌تر است.

ماسه‌های نقره‌فام این جزیره و گونه‌های جانواری بی‌مانند آن نه تنها در میان مسافران و گردشگرانی که پا به آن گذاشته‌اند معروف می باشد، بلکه زیست‌شناسان معروف جهان در مقالات و کتاب‌های‌شان، اشاره‌ای قابل توجه‌ به این جزیره و پوشش استثنایی گیاهی و جانوری آن داشته‌اند. بکر بودن جزیره قشم باعث شده تا بافت سنتی آن دست نخورده باقی بماند و در دل همین بافت سنتی، بسیاری از خانه‌های محلی که بزرگ بودند و قابلیت گردشگر پذیری بیش‌تری داشته‌اند، تبدیل به اقامتگاه‌های بوم‌گردی بشوند و پیش از این‌که به فکر درآمدزایی باشند، به معرفی سبک سنتی زندگی بومیان قشم و آداب و رسوم آن بپردازند. 

اقامتگاه بوم‌ گردی لرد قشم  

اگر به قشم سفر می کنید حتما سری هم به شهر سوزا بزنید. اقامتگاه بوم‌گردی لرد یکی از معدود و زیباترین اقامتگاه‌های بوم‌ گردی شهر سوزا می باشد . بافت سنتی این اقامتگاه هم‌رنگ شهر سوزا و بافت جنوبی کل قشم است. معماری قدیمی و پنجره‌های رنگی اقامتگاه و انواع اتاق‌های سنتی آن، اقامت هر مسافر و گردشگری را جذاب و متفاوت تر هم می‌کند.

نام اتاق‌های اقامتگاه بوم‌گردی لرد برای بسیاری، جالب می باشد ! به طور معمول، اسم اتاق‌های هتل یا سینگل است یا تویین و از این دست… اما  نام اتاق‌های این اقامتگاه بوم‌گردی سنتی‌ست؛ اتاق حجله که همان اتاق دونفره است، اتاق بادگیر که به خاطر قرار گرفتن در کنار بادگیر خانه، هوایی مطبوع و خنک دارد و اتاق ساوات که خانوادگی‌ست و شش نفر را در خود جا می‌دهد. برای این‌که بافت اقامتگاه بکر باقی بماند، رستوران و یا آشپزخانه در آن ساخته نشده است.  البته مسافران یک وعده صبحانه محلی خوشمزه را از اقامتگاه بوم‌گردی لرد دریافت می‌کنند. 

اقامتگاه بوم‌ گردی فانوس قشم

این اقامتگاه در دل روستای سهیلی و در کنار غار نمک، اقامتگاه بوم‌ گردی فانوس قرار دارد. این اقامتگاه جان می‌دهد برای اقامت شبانه؛ اقامتگاه بوم‌گردی فانوس به خاطر نزدیکی به ساحل لاک‌پشت‌ها، مورد توجه بسیاری از مسافران و گردشگران تور قشم قرار گرفته است.

شبانه، می‌توان از اقامتگاه به ساحل رفت و انبوهی لاک پشت را در ساحل دید که به همراه نوزادان تازه متولد شده‌شان به سمت امواج خلیج فارس حرکت می‌کنند. غار نمک هم که در همان نزدیکی‌هاست و برای جذب انرژی‌های خاص نمک، بد نیست ساعتی را در این غار بگذرانید. صبحانه اقامتگاه بوم‌گردی فانوس رایگان است اما نهار و شام بر عهده خود مسافران می باشد.

اقامتگاه بوم‌ گردی ساحلی فردیس قشم

اقامتگاه بوم‌ گردی ساحلی فردیس در خیابان ساحلی جزیره قشم قرار دارد . این اقامتگاه در همسایگی آب‌های نیلگون خلیج فارس قرار گرفته .  اقامتگاه بوم‌ گردی ساحلی، کاملا سنتی و بافتی از گل و خشت دارد و به شکل کله قند ساخته شده است. این اقامتگاه نمونه بارز و کمیاب از اولین و بدوی‌ترین خانه‌های ساحلی در جنوب ایران است. جالب است که هر سال، بسیاری از گردشگران خارجی به جزیره می‌آیند و با ذوق وشوق، زندگی در این خانه‌ها را تجربه می‌کنند. آلاچیق‌های زیبایی در نزدیکی ساحل برای صرف صبحانه، نهار و شام ساخته شده‌اند اما اقامتگاه بوم‌گردی ساحلی فردیس برای بکر ماندن بنای خود، دست به ساخت آشپزخانه و رستوران نزده است. این اقامتگاه بوم گردی در ۵۵کیلومتری مرکز جزیره قرار گرفته و جایی بی سروصدا و آرام برای آرامش و تمرکز است.

اقامتگاه بوم‌ گردی نچیدار قشم

از نظر ظاهری یک اقامتگاه کوچک می باشد اما باصفا و زیباست. چند باب اتاق دارد که صبح‌ها می‌توانید در آن‌ها صبحانه میل کنید و به دل جزیره بزنید و دیدنی‌های قشم را ببینید. اقامتگاه بوم‌گردی نچیدار در روستای چاهو قرار گرفته است. تنور همیشه گرمی در دل این اقامتگاه وجود دارد که می‌توانید از نان سنتی آن لذت ببرید. البته آشپزخانه‌ای هم در این اقامتگاه وجود دارد که می‌توانید از آن برای طبخ غذا استفاده کنید. اما اگر برای‌تان مقدور است حتما به بازار روستای چاهو بروید و از مطبخ‌های محلی غذای خوشمزه دریایی تهیه کنید و از میل آن‌ها لذت ببرید. سد گوران، دره تندیس‌ها و فرودگاه بین‌المللی قشم کم‌ تر از نیم‌ساعت با اقامتگاه بوم‌گردی نچیدار فاصله دارند.

اقامتگاه بوم‌ گردی ستاره برکه خلف قشم

روستای برکه خلف در جزیره قشم قرار گرفته است. این روستا، قلمرو جاذبه‌های طبیعی قشم به می باشد؛ صخره‌هایی که بر اثر فرسایش‌های فصلی و سیلاب‌ها به وجود آمده‌اند. شاید باورش کمی سخت باشد اما وقتی در اقامتگاه بوم‌گردی ستاره برکه خلف در همین روستا اتاق بگیرید، کافی‌ست گشتی در اطراف اقامتگاه بزنید تا صخره‌هایی را با ارتفاع بیش از ده متر که تنها عناصر طبیعی مانند آب و باد مسبب به وجود آمدن‌شان هستند ببینید. از آن‌جایی که هوای جزیره گرم و شرجی‌ست، اقامتگاه بوم‌گردی ستاره برکه خلف امکاناتی مانند سیستم سرمایشی را برای گردشگران خود فراهم کرده است. در اقامتگاه بوم‌ گردی ستاره برکه خلف هم یخچال وجود دارد و هم امکان آشپزی.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران