معرفی بازار بزرگ استانبول

21 دی ، 1400
قصر شایان رویایی
گردشگری
0 کامنت

شهر استانبول ترکیه یکی از زیباترین شهرهای توریستی بسیار جذاب و دیدنی است که هر ساله گردشگران بسیاری از تمام نقاط جان برای دیدن این شهر شگفت انگیز به آن سفر می کنند.استانبول جاهای دیدنی و مراکز خرید بسیاری دارد که از جمله آن بازار بزرگ استانبول است که با نام کاپالی چارشی شناخته شده و بسیار شگفت انگیز است و جزء محبوب ترین جاذبه های توریستی تور استانبول به شمار می رود.

بازار بزرگ استانبول در سال 2014 میلادی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری با بیشترین بازدید کننده به جهان معرفی گردید.این بازار به دیگر بازارهایی که در شهر استانبول وجود دارد شباهت ندارد و نمی توان آن را با دیگر بازار های استانبول قیاس کرد. این بازار هر ساله 91 میلیون بازدید کننده دارد و یکی از محبوب ترین بازار های دنیا است و کمتر بازاری در دنیا وجود دارد که اینقدر پر طرفدار و محبوب باشد.

ساخت بازار بزرگ استانبول

این بازار در سال 1455میلادی به دستور سلطان محمد دوم ساخته شد.او با این کار قصد داشته که قسطنطنیه را به مرکز تجاری امپراتوری عثمانی تبدیل کند.اما در سال 1461 میلادی این بازار فعالیت کامل خود را آغاز نمود و بیش از 3000 مغازه در این بازار فعالیت داشتند.مغازه ها در 61 خیابان سرپوشیده قرار داشتند و در حدود 400 هزار مشتری نیز در روز در این بازار رفت و امد داشتند.شایان ذکر است که این بازار در قرن 16 میلادی بسیار گسترش یافت اما بعد از مدتی این بازار بر اثر زلزله تخریب گردید ولی دوبار در سال 1894 میلادی مجدد بازسازی شد.

بازار بزرگ استانبول در گذشته 

در قرن 17 میلادی بازار بزرگ استانبول مرکز تجارت مدیترانه بوده است و نه تنها به امپراطوری عثمانی  بلکه به تمامی نقاط جهان و قاره های دیگر خدمات ارئه می داد و نقش مهمی در تجارت جهانی داشته است.در واقع وقتی که قلمرو عثمانی قدرت گرفت و گسترش پیدا کرد به دیگر قاره های جهان نیز این قلمرو رسید و عثمانی ها به راحتی توانستند ارتباطات و تجارت سه قاره جهان را به دست بگیند و کنترل کنند و بازار بزرگ استانبول مرکز تجارت عثمانیان گردید و همین امر باعث شده که بر ارزش تاریخی و قدمت این بازار افزوده گردد.در گذشته زمانیکه بازار بزرگ استانبول افتتاح گردید تاجران حق رقابت با یکدیگر را نداشتند و اگر رقابتی صورت می گرفت امری غیر قانونی محسوب می شد. در گذشته مغازه ها هیج اسمی و نام نداشتند و ظاهر آنها نیز بسیار به هم شبیه بوده است.تا اینکه بعد از وقوع زلزله مجدد بازار بزرگ استانبول بازسازی گردید و برای هر مغازه تابلو گذاشته شد و رقابت بین تجار و مغازه ها صورت گرفت.

در حال حاضر در بازار بزرگ استانبول انواع کالا و وسیله موجود است و به فروش می رسد.بنابر این تمامی گردشگران تور استانبول به راحتی می توانند در این بازار هر آنچه که نیاز دارند را یکجا تهیه کنند.در گذشته هم بازار بزرگ استانبول به همین منوال بوده است و تمامی اقلام و کالاها در این بازار برای همه فراهم بوده است.البته ایده اینکه تمامی اقلام یکجا به فروش برسد دلایل امنیتی داشته است . در واقع مسولین می خواستند که با این کار به بازار کنترل داشته باشتد و امکان سرقت و دزدی در بازار و همچنین آتش سوزی در مغازه ها اتفاق نیفتتد و کنترل بهتری داشته باشند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران