کدام هتل ها از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می شوند؟

12 اسفند ، 1398
قصر شایان
اخبار
0 کامنت

کدام هتل ها از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می شوند؟

هتل های زیر 4 ستاره در ایران براساس مصوبه اخیر مجلس، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند که این موضوع باعث ارزان شدن هتل های زیر 4 ستاره ایران می شود.

ولی تیموری در جلسه ای که داشت گفت : به دنبال پیگیری های چندساله و رایزنی های گسترده روزهای اخیر وزارت گردشگری، تشکل های حرفه ای مرتبط و فعالان گردشگری، بالاخره نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیه مراکز اقامتی دارای مجوز فعالیت از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (به غیر از هتل های 4 و 5 ستاره) را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کردند.

او ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی بندهای 12 و 13 و 16 ماده 9 لایحه مالیات بر ارزش افزوده را در ارتباط با معافیت مالیاتی کالا و خدمات تصویب کردند که در بند 16 این ماده مصوب شد خدمات اقامتی هتل های سه ستاره و پایین تر، مهمانپذیرها و سایر مراکز اقامتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شوند.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با قدردانی از حمایت های رییس و نمایندگان مجلس از صنعت گردشگری، این مصوبه مجلس را در حمایت عملی از صنعت گردشگری بویژه در شرایط کنونی موثر دانست و افزود: مالیات بر ارزش افزوده در عمل پولی است که از مردم گرفته می شود و معافیت مراکز اقامتی از پرداخت این مالیات در اصل به مفهوم عدم پرداخت این وجه از سوی مردم و گردشگران می باشد .

به عبارت دیگر این موضوع به طور مستقیم در کاهش هزینه سفر مردم تاثیرگذار می باشد . او بیان کرد: حمایت های دولت، مجلس و بخش خصوصی از صنعت گردشگری می تواند نتایج خوبی را در شرایط اقتصادی کشور به دنبال داشته باشد. تیموری با اشاره به مصوبه چند روز پیش مجلس درباره معافیت دفاتر فعال در حوزه جذب گردشگران خارجی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، اظهار کرد: این اقدام مجلس نیز قابل تقدیر است و خوشحال هستیم که نمایندگان مردم در خانه ملت به صنعت گردشگری نگاه مثبتی دارند و از این صنعت حمایت می کنند.

او در خصوص مصوبه مجلس درباره معافیت مالیات بر ارزش افزوده در برخی مراکز اقامتی، گفت: البته پیشنهاد و درخواست ما از نمایندگان مجلس این بود که تمام هتل ها و مراکز اقامتی از معافیت های مالیاتی برخوردار شوند که این موضوع مورد موافقت نمایندگان قرار نگرفت و هتل های 4 و 5 ستاره از دامنه مشمولیت این مصوبه حذف شدند. البته مصوبه بسیار خوبی است.

معاون گردشگری با اشاره به تصویب موضوع بیمه راهنمایان گردشگری در کمیسیون تلفیق مجلس اظهار کرد: در مجموع با تلاش و همکاری تنگاتنگ دولت و مجلس، بسته حمایتی بسیار خوبی در هفته جاری برای فعالان بخش خصوصی گردشگری تدارک دیده شد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران