علت آتش سوزی جنگل های استرالیا

16 دی ، 1398
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

علت آتش سوزی جنگل های استرالیا

آتش سوزی جنگل های استرالیا به 6 ایالت گسترش پیدا کرده و جان بیش از نیم میلیارد جانور را گرفته و همچنان ادامه دارد. اما علت گسترده شدن این آتش سوزی چیست؟

استرالیا با اکو سیستم خاص خود ، 244 گونه جانوری از جمله کوالاها را در خود جای داده که در هیچ کجای  جهان یافت نمی شوند. آتش سوزی اخیر که 6 میلیون هکتار از استرالیا را در بر گرفته، نیم میلیارد جانور را به نابودی کشانده است و به نظر نمی رسد به این زودی ها تمام شود.

آنچه باعث شده این آتش سوزی تا این حد شدید شود به 3 عامل بستگی دارد ؛ گرما، خشکی و باد. این عوامل در نتیجه روندهای طولانی مدت و نیز کوتاه مدت گرمایش به وجود آمده اند. بیایید ابتدا روند طولانی مدت را بررسی کنیم.

در سال گذشته رکورد گرم ترین و خشک ترین سال استرالیا ثبت شد؛ موضوعی که افزایش تبخیر و در نتیجه خشکسالی را به دنبال داشت. حتی در 18 دسامبر 2019 با میانگین دمای 42 درجه سانتیگراد گرم ترین روز استرالیا سپری شد. به نظر می رسد اطلاعات دقیقی در مورد روند کاهش بارش در استرالیا وجود ندارد اما گفته می شود که در برخی مناطق، به دنبال تغییرات اقلیمی میزان بارش کاهش یافته است.

اما چند عامل، روندهای کوتاه مدت گرمایش را رقم زده اند. اگر چه شرایط اقلیمی استرالیا تا حدودی به «نوسان جنوبی ال نینو»  مرتبط است اما یک نوسان مشابه دیگر در اقیانوس هند به نام «دو قطبی اقیانوس هند» هم وجود دارد که بر تغییرات کوتاه مدت اثر گذاشته است.

دو قطبی اقیانوس هند به فرایندی گفته می شود که طی آن دمای سطح آب در جنوب شرقی اقیانوس هند و در منطقه استوا سردتر از معمول می شود. علاوه بر این دمای سطح آب در غرب اقیانوس در استوا گرمتر می شود. در نتیجه حوضه آب گرم در نواحی غربی پدید می‌آید و شدت بادهای شرقی قویتر از حالت معمول می شود.

اخیراً دو قطبی اقیانوس هند در یک فاز مثبت قرار داشته و این موضوع موجب شده آب بخش غربی اقیانوس هند گرم تر از حد معمول شود اما در شرق دما پایین تر بیاید. تمامی این ها موجب می شود آب و هوای بارانی از استرالیا دورتر شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران