رویداد های مهم کشور گرجستان

10 آذر ، 1398
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

رویداد های مهم کشور گرجستان 

یکی از جذابیت های سفر به کشورهای خارجی حضور در رویدادها، اتفاقات، تعطیلات و جشن های مهم آن کشور می باشد که معمولا با آداب و رسوم خاص فرهنگی همان منطقه برگزار می شوند.

برخی از این اتفاقات و تعطیلات جهانی می باشد همانند سال نو مسیحی و برخی از روزهای تعطیل بابت اتفاقات مخصوص همان کشور که هر دو به شکلی سنتی گرامی داشته می شوند.

کشور زیبا و دیدنی  گرجستان یکی از مقاصدی است که گردشگران تور گرجستان به آن سفر می کنند ، به طوریکه در رده ششم گردشگرانی قرار دارند که به گرجستان وارد می شوند.

درباره گرجستان

هشت استان در کنار یک منطقه خودمختار و دو جمهوری خودمختار دیگر کشور گرجستان را تشکیل می دهند. تسخینوالی مرکز منطقه خودمختار اوستیای جنوبی است و سوخومی مرکز جمهوری خود مختار آبخازیا و باتومی مرکز جمهوری خودمختار آجاریا است.

مسیحی ارتودکس مذهب غالب مردمی بوده که در این سرزمین تاریخی به زبان گرجی صحبت می کنند و قدمت حضور انسان طبق یافته ها در گرجستان به یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش می رسد.

اتفاقات تاریخی بیشمار و قدمت تاریخی گرجستان باعث شده تا تقویم این کشور مملو از اتفاقات و تعطیلات ویژه ای باشد که با فرهنگ غنی و کهن این سرزمین رنگ و بویی دیگر یافته اند. 

روز سنت جورج (St. Georges Day)، بیست و سوم نوامبر

بیست و سوم نوامبر برای مردم  کشور گرجستان روز بزرگی می باشد و به همین علت یکی از تعطیلات گرجستان به حساب می آید. مردم برای شادی و آرامش روح سنت جورج فاتح، هر ساله در روز بیست و سوم نوامبر به کلیسای تثلیث مقدس می روند و برای روح جورج نیایش به جا می آورند.

سنت جورج در تصاویر قدیسین گرجستان کسی است که با شوکت و ابهت فراوان بر روی اسبی نشسته و ماری را می زند. یاد و خاطره سنت جورج در این روز گرامی داشته می شود، چون در چنین روزی اتفاقی تلخ رخ داد و جورج توسط امپراتور روم در حکومت دیوکلتیان (Diocletian) به طرز وحشتناکی کشته شد. سنت جرج که حامی و نجات دهنده مسیحیان بود به چرخی شبیه چرخ ارابه ای بسته شد که با چرخش این چرخ خرد کننده چاقو و نیزه های متصل به آن در بدن قربانی فرو می رفتند. مردم گرجستان در روزی که به مناسبت این اتفاق تعطیل اعلام شده، میزهایی می چینند که با پارچه های زیبا پوشانده شده و برای مردم غذا می گذارند. خواندن ترانه های محلی نیز از دیگر برنامه های این مورد از رویدادهای رسمی در گرجستان می باشد.

تاماروبا (Tamaroba)، چهارده می

عصر طلایی کشور گرجستان به قرن های دوازده و سیزده میلادی باز می گردد که این کشور تحت حکومت ملکه ای عادل و عاقل به نام تامار بود. این ملکه توانست دولت و کلیسا و ساکنان کوهستان را با هم متحد کند و با اجر و قربی که برای دانشمندان و شعرا و مردم عادی قائل بود، دارای محبوبیتی فراوان شود. صلح و معنویت در سایه حکومت عقلانی تامار گسترش یافت و کشور گرجستان صاحب صدها صومعه، معبد و کتابخانه شد. چهاردهم ماه می در تقویم رسمی کشور گرجستان روزی است به نام تاماروبا. اهالی کشور گرجستان برای یادبود تامار در این روز جشن می گیرند و همانند یکی از اتفاقات مهم تاریخ خود به آن احترام می گذارند. این مورد از رویدادهای رسمی در گرجستان تعطیل نیست.

روز جهانی زن (International Women's Day)، هشت مارس

روز زن یک روز جهانی می باشد که بیشتر مردم دنیا این روز را می شناسند، اما این مورد از مناسبت ها در گرجستان داستان متفاوتی دارد . مردان گرجی برای این روز اهمیتی دو چندان قائلند و همه تلاش خود را می کنند تا از زنان خود تعریف و تمجید کرده و از آن ها با گل و هدیه استقبال کنند. این اتفاق و رویداد جهانی یکی از تعطیلات گرجستان هست. مردان گرجی در این مورد از تعطیلات گرجستان تا پاسی از شب بیدارند و ترانه می خوانند و لقب ملکه را به زنانی که دور میز جمع می شوند، اهدا می کنند. این مورد از تعطیلات گرجستان به افتخار دانایی، فریبندگی و زیبایی زنانه بسیار باشکوه برگزار می شود.

جشن سال نو (New Year)، یکم ژانویه

تعطیلات برای مردم کشور گرجستان بسیار مهم می باشد و سعی می کنند نهایت لذت را از تعطیلات خود ببرند.  اگر این تعطیلات به دلیل اتفاق مهمی چون سال نو باشد، باید در گرجستان باشید تا ببینید چه اتفاق های حیرت انگیزی رخ می دهند.

یکی از رسومات خاص مردم کشور گرجستان در این مورد از رویدادهای رسمی در گرجستان، تزئین یک درخت کریسمس چوبی به نام چیچیلاکی (Chichilaki) در کنار درخت کریسمس مرسوم است که در پایان سال نو سوزانده می شود.

مردم گرجستان معتقدند که مشکلات و سختی ها همراه دود ناشی از سوختن چیچیلاکی از بین می رود. مراسم سفره مردم کشور گرجستان هم از آن دست رسومات دیدنی است. در تعطیلات سال نو آوازهای چند صدایی گرجی آغاز شده و با پایان تعطیلات پایان می یابند. آتش بازی هم از رسومات مرسوم مردم کشور گرجستان بوده که ریشه ای باستانی دارد. مردم کشور گرجستان معتقدند که با هر فشفشه روح شیطان می شکند و بدی ها از بین می روند و خوبی ها به جای آنان می نشینند.

روز پیروزی (Victory Dey)، نهم می

روز نهم می که یکی از اتفاق های رسمی در گرجستان می باشد ، به قهرمانان جنگ اختصاص دارد. کهنه سربازان با موهای خاکستری در نزدیکی قبر سربازان گمنام کنار ویک پارک جمع می شوند و مردم کشور گرجستان دسته دسته با شمع هار روشن و شاخه های گل به استقبالشان می روند. این جشن برای اتفاقی است که برای مردم کشور گرجستان بسیار مهم بوده است، یعنی پیروزی بر فاشسیم در بهار سال 1945 میلادی. هر سال مردم کشور گرجستان در روز تعطیل نهم می، همانند همان روز به استقبال سربازان وطن می روند.

روز عشق، پانزدهم آوریل

این مورد از مناسبت ها در گرجستان هم به بهانه روز  عشق تعطیل می شود . جالب است که مردم گرجستان با تغییر تاریخ روز عشق نسبت به کل جهان موافقت کردند و در روز سنت ولنتاین، روز عشق را جشن نمی گیرند. در این روز تعطیل جوان ها به هم گل، هدیه های زیبا و برنامه های رومانتیک هدیه می دهند و گاهی هم یکدیگر را سوپرایز می کنند.

روز اتحاد ملی، نهم آوریل

در این مورد از تعطیلات گرجستان مردم به یاد رشادت و مبارزه کسانی که در اتفاقات روز نهم آوریل 1989 میلادی به دست سربازان روسی کشته شدند در معابد جمع می شوند و بر مزارشان گل می گذارند. در این مورد از تعطیلات گرجستان تظاهرات گسترده ای برپا شدند تا مردم بتوانند استقلال خود را پس بگیرند، اما با یورش نیروهای مسلح، سی تن از این مردم استقلال طلب کشته و بیش از دویست تن از آن ها مجروح شدند. این مورد از تعطیلات گرجستان، یادآور اتفاقاتی است که به استقلال این سرزمین انجامید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0