ونیز شهری اروپایی که به زیر آب رفت

02 آذر ، 1398
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

ونیز شهری اروپایی که به زیر آب رفت

شهر ونیز در کشور ایتالیا می باشد که از سال 1987 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، به عنوان یکی از مهمترین شهرهای توریستی جهان در پی شدیدترین سیل در 50 سال اخیر حالا با زیر آب رفتن مهمترین آثار تاریخی و هنری خود مواجه شد.

سطح مد آب که به بیش از 194 سانتیمتر آمده بود ، موجب شد تا 85 درصد از ونیز کاملا شسته شود و با صدمه زدن به خانه ها، مغازه ها، زیرساخت ها صدها میلیون دلار خسارت به بار آورد.

مسئولان ایتالیایی بروز این حادثه در ونیز را ناشی از اثرات مخرب تغییرات آب و هوایی و بالاآمدن سطح آب اقیانوس ها و رودخانه هایی که به این شهر می رسند، دانسته و شهردار ونیز هم در صفحه توئیتر خود عنوان کرد که این شهر زیبا و تاریخی حالا به زانو درآمد.

شاید مهمترین قسمت شهر ونیز میدان سن مارکو بوده که سالانه میلیون ها نفر توریست از آن بازدید می کنند.

تنها راه رسیدن به میدان تاریخی سن مارکو از طریق آب است و به همین دلیل این قسمت یکی از پرترافیک ترین مسیرهای عبور قایق هاست؛ میدانی که حالا به استخری تبدیل شده و براساس دستور شهردار ونیز به دلیل شرایط بحرانی فعلا بسته شده و کسی اجازه ورود به آن را ندارد.

کلیسای جامع سن مارکو که ساخت آن در قرن 11 میلادی انجام شد، مشهورترین جاذبه تاریخی گردشگری ونیز است که به سبب سبک معماری خاصش و ارتباطش با کلیسای کاتولیک، توریست های فراوانی را جذب می کند. سردابی که زیر ساختمان کلیسا واقع شده، بر اثر سیل شهر ونیز برای دومین بار از زمان ساخت تاکنون به زیر آب رفته که نگرانی های فراوانی درباره وارد شدن صدمه به بخش های داخلی بنا ایجاد کرد.

ساختمان کلیسا از دیرباز نگرانی هایی را در مواجهه با سیل شهر ونیز و صدمه دیدن ستون های نگهدارنده بنا برانگیخته است. بنکسی، نقاش معروف خیابانی در ماه می امسال در واکنش به غرق شدن صدها مهاجر در دریای مدیترانه در سال 2015، یک نقاشی گرافیتی روی یکی از دیوارهای ونیز کشید که دختری را با مشعلی رنگی در دست نشان می دهد.

این اثر هنری در مقابل یکی از پرترددترین کانال ها در مسیر کانال اصلی در قلب شهر ونیز خلق شده که با بیشترین بالاآمدن سطح آب همراه بود و بخشی از گرافیتی بنکسی نیز حالا به زیر آب رفت. هتل مجلل و باشکوه گریتی پالاس در قلب شهر ونیز برای میزبانی از بازدیدکنندگان ثروتمند،

سیاستمداران و دیگر سلبریتی ها از شهر معروف است.

این بنا که زمانی یک خانه شخصی بوده، حالا به اقامتگاهی پرزرق و برق تبدیل شده،اما بر اثر سیل چند روز گذشته این هتل تخلیه شده و بسیاری از فرش ها و مبلمان هتل برای جلوگیری از آب خوردگی روی هم تلنبار شد.

کتابخانه آکوا آلتای ونیز از زیباترین کتابخانه های جهان و یکی دیگر از جاذبه های فرهنگی و هنری شهر است که از سیل اخیر در ونیز در امان نماند.

با وجود اینکه کتابخانه از زمان ساخت برای مقابله با بالاآمدن سطح آب طراحی شد، اما باز هم سیل هفته اخیر را پیش بینی نمی کرد و صدها جلد کتاب در این کتابخانه گم شده است.

به گفته یکی از مالکان کتابخانه، آن ها توقع چنین سیلی را نداشته اند. کانل اصلی ونیز مهمترین آبراه ونیز است که در مسیر خود از کاخ داگز، باغ های سلطنتی و همچنین پل ریالتو عبور می کند، اما در نتیجه سیل اخیر بسیاری از سیل بندهای جدید ایجادشده تخریب شده و این امر موجب واژگونی قایق ها در این مسیر شده است.

موزه تاریخی داگز در شهر ونیز که بازدیدکنندگان را با تاریخ، معماری و هنر شهر آشنا می کند از جاذبه های مهم ونیز است که بالاآمدن سطح آب موجب زیر آب رفتن بخش هایی از معابر اطراف ساختمان موزه شد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تورهای موجود برای ونیز شهری اروپایی که به زیر آب رفت

تور کیش 13 و 14 بهمن

3 شب
4,090,000تومان
ایرلاین: کیش ایر
13 بهمن
اطلاعات بیشتر

تور کیش 13 و 14 بهمن

3 شب
4,090,000تومان
ایرلاین: کیش ایر
13 بهمن
اطلاعات بیشتر

تور دبی 3 شب و 4 روز

3 شب
10,135,000تومان
ایرلاین: ایر عربیا
17 بهمن
اطلاعات بیشتر

تور دبی 3 شب و 4 روز

3 شب
10,635,000تومان
ایرلاین: ایر عربیا
17 بهمن
اطلاعات بیشتر

تور دبی 3 شب و 4 روز

3 شب
10,135,000تومان
ایرلاین: ایر عربیا
17 بهمن
اطلاعات بیشتر

تور تفلیس ویژه بهمن و اسفند

3 شب
3,850,000تومان
ایرلاین: وارش
17 بهمن
اطلاعات بیشتر
نظرات و امتیاز کاربران