مهم ترین مکان های دیدنی و توریستی تفلیس

04 شهریور ، 1398
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

مهم ترین مکان های دیدنی و توریستی تفلیس

اگر می خواهید به گرجستان سفر کنید و تفلیس را برای گشت و گذار انتخاب کردید، برای آشنایی با مکان های دیدنی شهر تفلیس  این گزارش را از دست ندهید.

این روزهاتفلیس به یکی از مقصد های محبوب توریستی در بین ایرانی ها تبدیل شده و برای همین شناخت مکان های توریستس این شهر خالی از لطف نیست. پس با قصر شایان همراه شده تا با  بهترین مکان های دیدنی تفلیس آشنا شوید.

تندیس کارتلیس

تندیس کارتلیس که معنی آن مادر کارتلی (گرجستان) است، به عنوان یکی از اصلی ترین نمادهای شهر تفلیس و کشور گرجستان بسیار مشهور است. این مجسمه نشان دهنده یک خانم با یک کاسه در یک دستش و یک شمشیر در دست دیگرش هست. مفهوم کاسه در دست این مجسمه پذیرایی از افرادی است که با نیت دوستی وارد گرجستان می شوند و شمشیر برای کسانی است که با دشمنی به این کشور می آیند.


حمام های سولفور

حمام های گوگردی در آبانتوبانی محله ای قدیمی در تفلیس قرار دارند. جالب است بدانید که چشمه های آب گرم منبع تامین آب گرم این حمام ها هستند. علاوه بر این در گرجستان حمام های سولفور زیادی وجود دارند که معروف ترین آن ها حمام شاه عباس نام دارد. کاشی کاری های این حمام به سبک صفویه اجرا شده اند. از نکات قابل توجه حمام شاه عباس تفلیس نبود وسیله گرم کننده در آن است. آب گرم نیز کاملا طبیعی بوده و خاصیت درمانی دارد.


کلیسای اسمیندا سامبا

کلیسای اسمیندا سامبا از بزرگترین کلیساهای جهان و نگین شهر تفلیس می باشد. ایلیای دوم اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس گرجستان دستور ساخت این کلیسا را داده و امروزه اکثر برنامه های مهم مذهبی در این مکان باشکوه برگزار می شوند.

کلیسای سیونی

کلیسای سیونی جز باشکوه ترین کلیساهایی است که در کرانه راست رودخانه کورا قرار گرفته و قدمتش به قرن پنجم بر می گردد. شاه واختانگ گرگاسالی دستور ساخت این بنا را داده است. همچنین از نکات قابل توجه درمورد سیونی تخریب آن در قرون مختلف و مرمت مجدد آن است.

دژ ناریکالا

دژی نظامی که بر همه تفلیس مسلط است. طبق گفته ها دژ ناریکالا توسط شاه عباس صفوی ساخته یا باسازی شده و امروزه به عنوان یکی از بهترین مکان های دیدنی تفلیس شهرت دارد.

باغ های بوتانیکال تفلیس
باغ های بوتانیکال تفلیس از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری تفلیس و گرجستان محسوب می شود. جالب است بدانید که باغ های بوتانیکال از سال 1845 برای بازدید عموم بازگشایی شدند، وگرنه قبل از آن فقط مورد استفاده خاندان سلطنتی بودند.

پل پیس (پل صلح)

پل پیس در امتداد 150 متری رودخانه کورا جهت متصل کردن دو شهر تفلیس قدیم و تفلیس جدید به سبک معماری معاصر طراحی و ساخته شده است. افتتاحیه این پل به تاریخ ششم می 2010 بازمی گردد.

کلیسای کاشوتی

یک کلیسای ارتودکس گرجی که در مرکز شهر تفلیس قرار دارد و جز مکان های دیدنی به شمار می رود. ساخت کلیسای کاشوتی در سال های 1904 تا 1910 و براساس طرح های قرون وسطایی است. از نکات جالب توجه این مکان نقاشی های دیواری کلیسا هستند که توسط نقاش گرجستانی Lado Gudiashvili در سال 1947 کشیده شده اند.

موزه ملی گرجستان در تفلیس

علاقمندان به آثار باستانی و تاریخی می توانند بازدید از موزه ملی گرجستان را در برنامه سفر خود قرار بدهند. در این مکان فرهنگی آثار با ارزشی مانند تابلوهای نقاشی دوره قاجار، قرآن های قدیمی، ظروف شیشه ای، فلزی، کاشی های منقوش به طرح های اسلامی نگهداری و برای عموم نمایش داده می شوند.

کلیسای متخی

کلیساها جز نمادهای اصلی تفلیس به شمار می روند که در اینجا سعی بر آن شد که به معروف ترینشان اشاره شود. کلیسای متخی نیز با قرارگیری بر روی صخره ای مشرف به رودخانه جز جاذبه های توریستی می باشد. دستور ساخت این کلیسا را در قرن 12 شاه وختانگ برای محل اقامت خود داده بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران