موقع گم شدن پاسپورت در سفر باید چکار کنیم

24 تیر ، 1398
قصر شایان
اخبار
0 کامنت

موقع گم شدن پاسپورت در سفر باید چکار کنیم

ممکن است هنگامی که سفر می کنید در حین سفر یکسری اتفاقات برای شما اتفاق رخ دهد و گم شدن پاسپورت یکی از اتفاقات بدی می باشد که در مسافرت ممکن است رخ دهد. ممکن است پاسپورت همراه دیگر وسایل از شما دزدیده شود، ممکن است از جیب شما افتاده باشد و یا در مکانی جا گذاشته باشید. در هر صورت پاسپورتی که در مراحل سفر به آن نیاز دارید را از دست داده اید. حال باید چکار کنید؟

گم کردن پاسپورت یک ناراحتی بزرگ است، اما باید بدانید که گرفتن پاسپورت جدید کاری آسان است، پس نباید نگران باشید. فقط کافیست راه و روش‌ها را بدانید. پاسپورت جدیدی که به شما می‌دهند، موقت می‌باشد و معمولا برای ۳ تا ۶ ماه اعتبار محدود دارد. این پاسپورت تنها برای راه انداختن موقت کار شما می‌باشد.

برای دریافت یک پاسپورت جدید، باید موارد زیر را انجام دهید:

 • پر کردن فرم گزارش گم شدن پاسپورت نزد پلیس.

  به وب سایت وزارت امور خارجه مراجعه کنید و فرم‌های مربوط به آن را پرینت بگیرید.

  فرم‌های پر شده را، صبح اول وقت به کنسولگری ببرید.

  درصورت شلوغ بودن صبور باشید.

  گزارش پلیس، فرم‌ها و برنامه‌ی سفر را همراه با یک مخصوص پاسپورت ارائه دهید.

  هزینه های مربوطه را پرداخت نمایید.

  به هتل بروید و استراحت کنید. بعد از ظهر دوباره مراجعه کنید. منتظر بمانید و گذرنامه موقت خود را دریافت کنید. اما سعی کنید که دیگر این پاسپورت را از دست ندهید.

البته این روند کاری سریع برای دریافت پاسپورت مربوط به بعضی از کشورهای پیشرفته می باشد.

در دیگر کشورها قطعا زمان بیشتری خواهد برد. پس بهتر است بیشتر مراقب مدارک های سفر خود باشید. علاوه بر این یک کپی از تمامی مدارک نیز همراه داشته باشید و یک فایل از آن را نیز در ایمیل خود نگهداری کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران