علت تکان های شدید در هواپیما چیست؟

02 تیر ، 1398
قصر شایان
اخبار
0 کامنت

علت تکان های شدید در هواپیما چیست؟

شاید تا به حال برایتان پیش آمده که آیا لرزش‌های هواپیما واقعا ترسناک هستند؟ خلبان‌ها هم در پاسخ خواهند گفت که مسیر ناهموار را دوست ندارند، اما برخورد با این پدیده معمولا اجتناب ناپذیر است.

اما نمی‌شود به خاطر این لرزش‌ها از مزایای سفر با هواپیما چشم پوشی کرد، پس بهتر است به جای ترسیدن از آن اطلاعات و دانش خودرا بالا برده و در کمال خونسردی از پروازمان لذت ببریم.

بدون شک مسافرت هوایی امن‌ترین راه مسافرت است و این تکان‌ها به ندرت برای هواپیما خطرساز می‌شوند، اما دلیل وجود چنین تکان‌هایی دقیقا چه می باشد؟

مهم‌ترین دلیل ایجاد تکان‌های شدید در هواپیما، چاله‌های هوایی یا همان توربولانس می‌باشد.

این پدیده در اثر وزش باد (موافق یا مخالف) ایجاد می‌شود. از لحاظ فنی توربالانس یا آشفتگی هوا زمانی رخ می‌دهد که هواپیما بین دو لایه هوای سرد و گرم حرکت کرده و وجود اختلاف دما بین این دو لایه باعث ایجاد تکان برای بدنه هواپیما می‌شوند.


چاله هوایی (Turbulence) چیست؟

چاله هوایی که به آن توربولانس هم می گویند ، توربولانس همانند دست اندازی است که وقتی هواپیما با آن برخورد می‌کند دچار تکان‌های شدیدی می‌شود. عمده‌ترین عامل ایجاد چاله هوایی، آشفتگی هوا است. چاله‌های هوایی در سه سطح ملایم، متوسط و شدید تقسیم بندی کرد.

انواع تکانه (لرزش) هواپیما:

براساس تحقیقاتی که به عمل آمده ۴ نوع لرزش در حین پرواز شناسایی شده است که در زیر به آن‌ها میپردازیم:

لرزش بر اثر امواج کوهستانی: هواپیما تحت تاثیر جریانات هوا قرارگرفته و دچار لرزش‌های افقی و عمودی متناسب با جریان هوا به بالا رفتن‌ها و پایین آمدن‌های ناگهانی منجر گردد.

لرزش بر اثر هوای صاف: باد‌های شدید که در هوای صاف در ارتفاع ایجاد می‌شود می‌تواند تکان‌های شدیدی به هوا پیما وارد آورد.

لرزش بر اثر حضور هواپیمای دیگر: حرکت هواپیمای دیگر برروی بال‌ها فشار وارد می‌نماید که منجر به لرزش آن‌ها شود.

لرزش‌های عمودی شکل: توفان‌های شدید دارای حرکات عمودی و پر قدرت بوده و توده‌های مواج هوا روی هواپیما تاثیر گذاشته و باعث لرزش می‌شوند.

یک نکته دیگر اینکه اگر می بینید که بالهای هواپیما در حین پرواز می لرزند نگران نباشید سازه آنها طوری طراحی شده که اینگونه باشند و لرزش بالها چیز خطرناکی نیست پس نگران نشوید.

در واقع جریان هوای مغشوش در زیر بالها موجب لرزش هواپیما میشود و بالها طوری طراحی شده اند که مانند کمک فنر بخشی از این ضربات را بگیرند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران