تحصیل رایگان یا ارزان در کدام کشورها امکان پذیر است؟

06 آبان ، 1397
قصر شایان
اخبار
0 کامنت

تحصیل رایگان یا ارزان در کدام کشورها امکان پذیر است؟

 

تحصیل با هزینه اندک در یونان

تمام دانشجویان از کشورهای اتحاد اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا می‌توانند به طور رایگان در تمام دانشگاه‌های دولتی یونان (به‌جز برخی از دوره‌های کارشناسی ارشد) تحصیل کرده و تمام کتاب‌های درسی‌شان را رایگان دریافت کرده و تحصیل کنند.

دانشجویان بین‌المللی هم واجد شرایط تحصیل در مراکز آموزش عالی با هزینه کم نزدیک به ۱۵۰۰ یورو (۱۶۰۰ دلارآ مریکا) در سال هستند. یونان کمترین هزینه زندگی در اتحادیه اروپا را دارد برای همین بیشتر برای  تحصیل دانشجوجذب می کند.

تحصیل در ایتالیا

اگرچه دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا با شهریه‌های به نسبت بالایشان شناخته می‌شوند، دانشگاه‌های دولتی این کشور با شهریه‌هایی نزدیک به ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال (۹۰۰ تا ۱۰۶۰ دلار آمریکا) برای تحصیل در مقطع کارشناسی، به طور قابل توجهی ارزان‌تر هستند.

دانشجویان اروپایی نیز مانند دانشجویان ایتالیایی واجد شرایط ویژه مالی مانند وام‌ها، کمک‌هزینه‌های تحصیلی، بورسیه‌ها و چشم‌پوشی از هزینه‌های تحصیلی هستند.

هزینه زندگی در ایتالیا هم به‌اندازه‌ای که ممکن است انتظار داشته باشید، بالا نیست و سالانه نزدیک به ۱۲۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو (۱۲۷۶۰ تا ۱۹۱۴۵ دلار آمریکا) را شامل می‌شود.

میلان در رتبه‌بندی بنیاد QS از بهترین شهرهای دانشجویی جهان در رتبه سی و هشتم و رم، پایتخت ایتالیا، در رتبه شصت و یکم قرار دارد.

تحصیل در اسپانیا

مانند دانشجویان اسپانیایی، دانشجویان اروپایی نیز نباید شهریه‌های تحصیلی بالایی در این کشور بپردازند. در عین حال دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با پرداخت هزینه ۶۸۰ تا ۱۴۰۰ یورو (۷۲۰ تا ۱۵۰۰ دلار آمریکا) در سال، در دانشگاه‌های دولتی اسپانیا تحصیل کنند. شهریه‌ها بر پایه واحدهای درسی دریافت می‌شوند و ممکن است در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا افزایش پیدا کنند.

برای زندگی در اسپانیا باید سالانه بین ۱۰۸۰۰ تا ۱۳۲۰۰ یورو (۱۱۵۰۰ تا ۱۴۰۵۰ دلار آمریکا) هزینه کنید.  مادرید وبارسلونا در رتبه‌بندی بنیاد QS از بهترین شهرهای دانشجویی ۲۰۱۶، به ترتیب در رده‌های بیست و دوم و سی‌ام قرار دارند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران