ارز مسافرتی بصورت کامل قطع نمی شود

03 آبان ، 1397
قصر شایان
اخبار
0 کامنت

ولی‌الله سیف درباره نشست کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:

در جلسه امروز کمیسیون اقتصادی موضوع سوال از رئیس‌جمهور با حضور نمایندگان مجلس و دولت مورد بررسی قرار گرفت و توضیحاتی درباره سوال نمایندگان در مباحث مسائل بانکی، اشتغال، قاچاق کالا و ارز، رکود اقتصادی، نوسانات ارزی از سوی نمایندگان دولت ارائه شد.

سازوکار جدیدی برای ساماندهی ارزی کشور در نظر گرفته شده که دولت قادر است براین اساس منابع ارزی موجود را به اولویت‌های اصلی اختصاص دهد و مبنای نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان است و کالاهای اساسی و مواد مورد نیاز کارخانجات با مشکل تامین ارز رو به رو نخواهند بود، گروه سوم کالایی نیز از طریق بازار ثانویه تامین ارز خواهند شد.
در مدت کوتاهی که کار بازار ثانویه ارز آغاز شده عملکرد مناسبی داشته و با توجه به اینکه نرخ‌ها در بازار ثانویه به‌صورت توافقی بین صادرکننده و واردکننده تامین می‌شود گروه کالایی سوم می‌تواند تامین ارز شود در حال حاضر نرخ ارز در این بازار حدود ۷۴۰۰ تومان است و پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها با ایجاد شفافیت در عرضه و تقاضا مناسب‌تر شود و فضا برای تجارت خارجی طبیعی و متناسب با تحولات در صحنه بین‌الملل باشد.

از ابتدای سال، ۱۵.۵ میلیارد دلار تامین ارز صورت گرفته و ۱۸ میلیارد و نیم دلار تخصیص داده شده که در مقایسه با سال گذشته با لحاظ اینکه ۵۰ درصد واردات کشور خارج از سیستم بانکی انجام می شود، وضعیت متعادلی محسوب می‌شود و سهم اختصاص ارز کالاهای اساسی نسبت به سال گذشته رشد کرده بنابراین در حال حاضر انبار کالاهای اساسی وضعیت خوبی دارد و با توجه به پیش بینی‌ها از درآمدهای ارزی می‌توان با اطمینان روی آرامش بلندمدت حساب کرد.

وی ادامه داد: اولویت‌بندی تخصیص ارز در مرحله ثبت سفارش انجام می‌شود و گروه کالاهای اساسی مانند گندم، برنج و سویا که نیازهای ضروری هستند و با زندگی مردم ارتباط دارند.

با استفاده از ارز حاصل از فروش نفت تامین ارز می شود و ۸۰ درصد ارز مورد نیاز گروه دوم کالاهای ضروری مانند ماشین‌آلات و مواد واسطه‌ای از صادرات کالاهای غیرنفتی مانند پتروشیمی، فولاد و صادرکنندگان عمده تامین ارز می‌شوند اما گروه سوم کالاها که شامل کالاهای مصرفی است می‌تواند با نرخ ارز بالاتری در بازار ثانویه تامین شود.

ارز مورد نیاز کالاهای مصرفی از طریق ۲۰ درصد ارز حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی توسط بخش خصوصی و براساس توافق تامین خواهد شد و گروه چهارم کالایی نیز اقلام غیرضروری و لوکس محسوب می شوند و ارزی به آنها تخصیص داده نمی‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود:

ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی‌شود ولی نحوه اختصاص ارز به مسافران در حال بررسی است و ممکن است تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شود چراکه می‌پذیریم در تخصیص ارز مسافرتی شرایط مناسب نیست و باید تصمیم جدیدی گرفته شود.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران