شاخ طلایی استانبول

01 خرداد ، 1402
قصر شایان رویایی
گردشگری
0 کامنت

 یکی از جاذبه های اصلی شهر استانبول شاخ طلایی استانبول است که بسیاری از گردشگران تور استانبول زمانی که به استانبول سفر می کنند حتما به این منطقه سر می زنند. 

شاخ طلایی استانبول که آبدره ای به شکل شاخ می باشد در واقع بخش اروپایی شهر استانبول را به دو قشمت می کند. این آبدره راه اصلی برای دسترسی به تنگه بسفر می باشد که توسط دو رود آب پر می شود. نام شاخ طلایی به دلیل ظاهر و رنگی که در غروب آفتاب دارد انتخاب شده است. این منطقه در گذشته و در تاریخ عثمانی و بیزانس محل لنگرگاه کشتی های تجاری و نظامی بوده است و دارای جاذبه های گردشگری و فرهنگی بسیاری می باشد. 


علت مشهور شدن شاخ طلایی به این اسم 

شاخ طلایی استانبول که به شکل یک آبراه و شاخ مانند است بخش اروپایی استانبول را نصف می کند. این آبراه از تنگه بسفر آغاز می شود و به دریای مرمره ختم میگردد. نام این آبراه به دلیل رنگ طلایی آن درغروب خورشید و شکل شاخ مانند آن انتخاب شده است. علت نام گذاری این آبراه مربوط به دو افسانه در گذشته می شود. یکی که مردم بیزانس تمام ثروت خود را در زمان فتح قسطنطنیه توسط عثمانی ها به داخل این خلیج پرتاب می کردند و باعث شد که آب به رنگ طلایی درآید. افسانه دیگر مربوط به بازتاب نور خورشید بر روی سطح آب است که رنگ طلایی به آن می دهد و به همین دلیل نام شاخ طلایی را برای آن انتخاب کردند.

پل های معروف شاخ طلایی استانبول

شاخ طلایی استانبول که یک آبراه تاریخی است بخش اروپایی استانبول را به هم متصل می کند و برای اتصال دو ساحل این آبراه، چندین پل ساخته شده است که هر پل از ویژگی های خاصی برخودار است.از جمله پل های می توان به  پل گالاتا اشاره نمود و از قدیمی ترین و نوستالژیک ترین پل استانبول به شمار می رود و منطقه امینونو را به کاراکوی وصل می کند.این پل در قرن پانزدهم میلادی احداث شد و در طول تاریخ چندین بار بازسازی گردیده است. از دیگر پل های معروف شاخ طلایی پل بسفروس است که اولین پل بین اروپا و آسیا در استانبول است و در سال ۱۹۷۳ با حضور سلطان عبدالمجید افتتاح شد. این پل منطقه اورتاکوی را به اوسکودار وصل می کند و دارای ۸ خط ماشین رو و ۲ خط متروبوس است. بعد از کودتای سال ۲۰۱۶، نام این پل به شهدای مارس تغییر یافت. همچنین پل سلطان محمد فاتح نیز از دیگر پل های معروف در استانبول است که در سال ۱۹۸۸ افتتاح گردید.

مکان های دیدنی اطراف شاخ طلایی استانبول 

از جاذبه های معروف استانبول در ساحل این آبراه می توان به مسجد ایاسوفیا، مسجد سلطان احمد، کاخ توپکاپی، بازار چتردار، مسجد سلیمانیه و مسجد رستم پاشا اشاره نمود که تمام این مکان ها در سمت جنوب خلیج واقع شده اند و همچنین میدان تکسیم، برج گالاتا، خیابان استقلال و کاخ دولماباغچه از دیگر مکان های دیدنی هستند که در سمت شمال خلیج واقع شده اند. در اطراف خلیج شاخ طلایی می توان خانه های چوبین قدیمی و چندین کلیسای باستانی که  قدمت آن به دوران بیزانس بر می گردند مشاهده نمود. 

محله های اطراف شاخ طلایی استانبول 

در استانبول محله های بسیاری است که در اطراف شاخ طلایی قرار گرفته اند.یکی از آن محله امیتینو است که از محله های تاریخی و پر جاذبه استانبول به شمار می رود. این محله در واقع تنگه بسفر را به دریای مرمره متصل می کند و در قدیم مرکز حمل و نقل و مرکز تجارت امپراطوری عثمانی بوده است. همچنین این محله دارای چند مسجد زیبا و با شکوه نظیر مسجد سلطان احمد، مسجد سلیمانیه و مسجد رستم پاشا می باشد.در این محله جاهای دیدنی نظیر بازار ادویه، اسکله تفریحی و پل گالاتا نیز قرار گرفته است.

از محله های دیگر اطراف شاخ طلایی محله اونکاپانی را می توان نام برد.این محله که از محله های تاریخی استانبول به شمار می رود در گذشته مرکز تجارت و صنعت این شهر بوده است و ساختمان های قدیمی و با شکوه در این محله بسیار وجود دارد.همچنین در این محله تعداد زیادی کافه و رستوران است که گردشگران می توانند به این محله سر  بزنند و از خوراکی ها و.. لذت ببرند.

از دیگر محله های اطراف شاخ طلایی می توان به محله زیرک اشاره نمود که این محله در قسمت اروپایی و در منطقه فاتیح استانبول واقع شده است.این محله به دلیل مسجد زیرک به این اسم تامگذاری شده است.در گذشته این مسجد به نام صومعه پانتوکراتور بوده است و در قرن نوزدهم توسط همسر جان کممنوس ایرنه و خود او احداث گردید. ولی پس از فتح قسطنطنیه توسط سلطان محمد فاتح، این صومعه به مسجد و مدرسه تبدیل گردید و به نام ملا زیرک محمد افندی، عالم اولین مدرسه، نامگذاری شد.

از محله های دیگری که در اطراف شاخ طلایی استانبول واقع شده اند می توان به محله بالات، چیبالی،هاسکوی و محله ایوپ نام برد.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران