جاذبه های گردشگری چابهار

02 بهمن ، 1401
قصر شایان رویایی
گردشگری
0 کامنت

شهرستان چابهار در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده است این شهر از جنوب با دریای عمان و از شمال با شهرستان قصرقند و از غرب با شهرستان کنارک و از شرق با شهرستان دشتیاری همسایه می باشد .چابهار با کشور پاکستان تا سال 1398 مرز مشترک داشت اما در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۹۸  از شهرستان دشتیاری جدا گردید و در حال حاضرهیچ مرز مشترکی با پاکستان ندارد.

ساحل درک چابهار

از شگفتی های چابهار می توان به وچود پدیده اشاره کرد. این پدیده از قرارگیری ساحل دریا با ساحلی کویر مانند به وجود می آید.در ساحل درک یا همان درگ چابهار این پدیده به وجود می آید که  می توان حتی 200 متر آن طرف از دریا در وسط کویر نیز چاه آب شیرین زد.این تلاقی سبب شده است که این جاذبه بسیار برای گردشگران و اهالی آن منطقه بسیار شگفت انگیز است.همچنین در روستای درک مرزهای کوچک سبز رنگی وجود دارد که از جذابیت خاصی برخوردار است.

کوه های مریخی چابهار  

چابهار جاهای دیدنی بسیاری دارد که دارای جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی می باشد که یکی از مشهورترین‌های آن کوه‌های مریخی است. این کوه ها که به کوه های مینیاتوری نیز معروف است حدودا در۴۰ تا ۵۰ کیلومتری شرق چابهار واقع شده است و مهم‌ترین ویژگی‌ این کوه ها شکل و ظاهر متفاوت آن است که از فاصله‌ دور خودنمایی می‌کنند. کوه‌های مریخی نوعی میراث زمین‌ شناسی هستند و یک ژئوسایت به شمار می رود. قدمت کوه های یخی حداقل به 4 میلیومن سال پیش می رسد .این کوه‌ها تا سالیان بسیاری در زیر آب مدفون بودند و وجود فسیل‌های حیوانات آبزی در کوه این موضوع را به اثبات رسانده است.

سواحل دریای چابهار 

از دیگر جاذبه‌ای که در شهر چابهار وجود دارد، سواحل زیاد و متنوعی چابهار است. با تمام ویژگی‌های سواحل اقیانوسی و به غیر از موجودات و گیاهانی که این سواحل و آب‌ها را از هم جدا می‌کنند، صخره‌ها و موج شکن‌های طبیعی چابهار است که بسیار دیدنی است و آن را تمی توان در جاهای دیگر مشاهده کرد. برای رسیدن به ساحل صخره‌ای، باید به سمت دریا بزرگ بروید.و در آنجا گردشگران می توانند موج‌های بلندی را که به صخره می‌خورند و تا ده‌ها متر بالا می‌روند را مشاهده کنند. این جاذبه برای خیلی از افراد بسیار هیجان‌انگیز است و مکنی بسیار زیبا برای گرفتن عکس‌های زیبا می باشد.همچنین دراین دریا بزرگ، ساحل ماسه‌ای هم وجود دارد که برای شناگران و ... بسیار ایده آل است.

تالاب لیپار چابهار 

در مسیر جاده چابهار به سمت گواتر در حدود ۱۵ کیلومتر در شرق چابهار، تالاب صورتی رنگی وجود دارد و رنگ صورتی و زیبای این تالاب به دلیل وجود موجوداتی است که در تالاب زندگی می‌کنند. رنگ صورتی این تالاب از ماه خرداد به ماه های  جلوتر صورتی این تالاب بیشتر به نظر می‌رسد. در ماه آذر که پلانگتون‌های گیاهی در تالاب پررنگ‌تر می‌شوند، تالاب به درجه نهایی رنگ صورتی خود می‌رسد. البته تالاب به رنگ سبز و آبی و زرد و سبز هم مشاهده می شود اما رنگ غالب آن قرمز کمرنگ یا صورتی می باشد.همچنین در کنار این تالاب طبیعتی بکر وجود دارد که به علت درختان سرسبزی که دارد، که مردم چابهار به آن ناحیه عروس چابهار می‌گویند. 

کوه های گل افشان چابهار 

یکی از عجیب‌ترین و زیباترین مناظر چابهار کوه های گل افشان است که این کوه ها بین دشت کهیر و تنگ در 100 کیلومتری چابهار می باشد کع به صورت سه تپه‌ی خاکستری رنگ ۱۰۰ متری کوچک می باشد. گردشگران در فصلی غیر بارانی می‌توانند به راحتی از این تپه‌ها بالا بروند. در بالای تپه، یک چاله با عمق نیم متری وجود دارد که در آن صدایی شبیه به ترکیدن حباب به گوش می رسد.
با دقت بیشتر مقداری گِل خاکستری به صورت حباب از این چاله بیرون می‌زند و به اطراف پراکنده می‌شود. البته علت آن به دلیل این است که چابهار در نزدیکی اقیانوس هندواقع شده  و از طرف دیگر به علت شکل پوسته‌ی زمین در این ناحیه، با فرورفتن پوسته‌ی اقیانوس در زیر این منطقه، فشار زیادی بوجود می‌آید که به حباب گِل منجر می شود. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران