باکو یا تفلیس ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم ؟

21 تیر ، 1401
قصر شایان رویایی
گردشگری
0 کامنت

گرجستان و آذربایجان هر دو در منطقه قفقاز واقع شده اند که سالانه بسیاری از گردشگران از سرتاسر جهان به این دو کشور سفر می کنند.این دو کشور بسیار به هم شباهت دارند.در بعضی مواقع گردشگران برای سفر به این دو دچار تردید می شوند. شهر باکو که پایتخت کشور آذربایجان است شهری مدرن به شمار می رود و تفلیس پایتخت گرجستان با شباهت بسیار به اروپای شرقی جزء شهرهای توریستی و بسیار دیدنی محسوب می شود.گردشگران ایرانی به دلیل نزدیک بودن به این دو کشور گاهی تصمیم گیری برای سفر به این دو شهر توریستی برایشان دشوار می شود.بنابراین در این مطلب به اطلاعات کاملی از این دو شهر پرداخته شده است

معرفی شهر تفلیس

تفلیس پایتخت کشور گرجستان است.این شهر به دلیل نزدیک بودن به کشور ایران بین گردشگران ایرانی بسیار محبوب و پر طرفدار است و سالانه بسیاری به این کشور سفر می کنند.این شهر در مرکز قفقاز واقع شده است و از نظر تاریخی قدمت بسیاری دارد و در طول تاریخ بسیار مورد تهاجم کشور های دیگر قرر گرفته است.تفلیس مرکز اقتصادی ، گردشگری، سیاسی گرجستان به شمار می رود و جاذبه های بسیار متنوعی در این شهر دیده می شود و گردشگرانی که علاقه به تاریخ دارند می توانند این شهر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند.

معرفی شهر باکو

باکو پایتخت آذربایجان است که بزرگترین شهر دردریای خزر و قفقاز به شمار می رود. این شهر یکی از مقصدهای پرطرفدار و محبوب گردشگری برای ایرانیان و دیگر مردم جهان است. اولین اشاره تاریخی به این شهر در سال 885 بعد از میلاد است، در قرن یازدهم میلادی، باکو در اختیار شیروان شاهان قرار گرفت که در قرن دوازدهم آن را پایتخت خود کردند، ولی بعد ها در قرن‌های سیزدهم و چهاردهم تحت تصرف مغولان قرار گرفت. ور در نهایت کشور روسیه در سال 1806 باکو را تصرف کرد و در سال 1920 باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد. باکو مرکز علمی، فرهنگی و صنعتی آذربایجان محسوب می شود.

مقایسه باکو و تفلیس از نظر دسترسی و هزینه سفر 

به دلیل نزدیکی این دو کشور به ایران دسترسی به شهر باکو و شهر تفلیس هم از طریق زمینی و هم از طریق هوایی برای گردشگران ایرانی میسر می باشد.معمولا گردشگرانی که قصد دارند به این دو شهر سفر کنند، به دلیل سهولت و همچنین زمان کمتر، سفر هوایی را انتخاب می‌کنند. اما سفر به باکو و تفلیس به صورت زمینی نیز طرفداران زیادی بین گردشگران دارد. سفر زمینی به باکو و تفلیس هم از طریق قطار و هم از طریق اتوبوس و حتی با خودورو شخصی امکانپذیر است.همچنین سفر به این دو شهر از طریق تورهای هوایی نیز صورت می گیرد.

افرادی که به صورت مداوم سفر می کنند می‌دانند که هر دو کشور آذربایجان و گرجستان از نظر هزینه‌های سفر بسیار ارزانتر از سایر کشورها است .در واقع این دو کشور جزء ارزانترین کشورهای توریستی برای سفر در میان گردشگران جهان به شمار می رود .در هر دو کشور حمل و نقل بسیار ارزان است. هزینه غذا نیز نسبتا مناسب است و بازدید از بسیاری از جاذبه‌های باکو و تفلیس رایگان می باشد. اما گرجستان از نظر هزینه اقامت مقرون به صرفه تر از آذربایجان است. در مجموع هتل‌های تفلیس قیمت مناسبی دارند و گردشگران تور تفلیس با توجه به بودجه‌ خود می‌تواند در آن‌ها اقامت داشته باشد.

فضای شهری باکو و تفلیس 

شهر باکو در مقایسه با تفلیس یک شهر تجاری و پرهیاهو می باشد. در تفلیس آرامش بیشتری وجود دارد. در هر دو شهر باکو و تفلیس، منطقه شهر قدیمی وجود دارد که تاریخ و معماری اصیل را نشان می دهد. شهر قدیمی باکو بدون تغییر و به صورت بکر باقی مانده است. اما شهر قدیمی تفلیس بازسازی شده است.از دیگر تفاوت‌های مهم این دو شهر می توان به دلیل پیدایش آن‌ها اشاره کرد. باکو شهری دریایی است و دریای خزر دلیل به وجود آمدن این شهر است. در صورتی که تفلیس شهری رودخانه‌ای است. این دو شهر از نظر جمعیت هم تفاوت‌های قابل توجهی دارند. جمعیت شهر باکو حدود 3 میلیون نفر است در صورتی که جمعیت در تفلیس حدود یک میلیون نفر می باشد.

از نظر مساحت و فضای شهر، باکو با تفلیس تفاوت دارد. در باکو خیابان‌ها طول بیشتری دارد و ساختمان‌ها بلندترند، فاصله بین مناطق شهری بیشتر و در مجموع این شهر بزرگتر است. در تفلیس خیابان ها کوتاه‌ تر هستند و به راحتی به تمام نقاط این شهر می توان دسترسی پیدا کرد.

تفاوت آب و هوا در تفلیس و باکو

 شهر باکو با تفلیس گرجستان منطقه زمانی یکسان و مشابهی دارد. باکو هوای گرم‌تری نسبت به تفلیس دارد. میانگین دما در باکو 16 درجه سانتیگراد است ولی میانگین دمای تفلیس 13 درجه سانتیگراد و تفاوتشان حدود 3 درجه سانتیگراد می باشد. باکو در ماه جولای گرم‌ترین روزهای خود را می گذراند و دمای روز ممکن است تا 28 درجه سانتی گراد هم برسد، اما  تفلیس در ماه جولای با میانگین دمای بالای 26 درجه سانتی گراد گرم‌ترین روزها را تجربه می کند.

ماه فوریه سردترین ماه در باکو است که میانگین دمای هوای آن به 4 درجه سانتیگراد می‌رسد، اما در تفلیس ژانویه سردترین ماه می باشد و دمای هوای شب‌های تفلیس اغلب به زیر 2- درجه سانتیگراد می‌رسد. همچنین میزان بارندگی در تفلیس بیشتر از شهر باکو است بنابراین سرسبزی بیشتری در تفلیس وجود دارد.

تفاوت تفلیس و باکو از نظر جاذبه های گردشگری 

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشورهای گرجستان و آذربایجان در پایتخت هر دو کشور می توان مشاهده کرد که هم شهر تفلیس و هم شهر باکو با پیشینه تاریخی غنی خود مراکز گردشگری بی‌نظیری را در خود جای داده‌اند

تفلیس شهر تاریخی به شمار می رود که نشانه‌هایی از زندگی مدرن و نیز در آن دیده می‌شود. شهر قدیمی تفلیس با خیابان‌های پیچ در پیچ و سنگفرش و کلیساهای چند صد‌ساله یکی از مراکز توریستی مهم این شهرمحسوب می شود همچنین در امتداد رودخانه کورا در مرکز تفلیس، جاهای تفریحی بزرگ، موزه‌ و ساختمان‌های مدرن قرار دارند. از جمله جاذبه‌های گردشگری مهم تفلیس می توان به قلعه ناریکالا، کلیسای جامع تثلیث، کلیسای جامع سیونی، بازار پل خشک تفلیس و ... اشاره کرد.

باکو، پایتخت آذربایجان جدا با اینکه شهر کوچکی است ولی شهری فوق العاده تمیز و مدرن است .منطقه گردشگری در امتداد دریای خزر بین مردم محلی و توریست‌ها بسیار محبوب است. جاذبه‌های گردشگری مهم باکو عبارتست از برج‌ های شعله، مرکز فرهنگی حیدر علی‌اف، شهر قدیمی ایچری، برج دختر، کاخ شیروانشاهی، خیابان نظامی گنجوی، چشم باکو، آتشکده باکو و... 

تفاوت تفلیس و بکو از نظر غذا و خوراک

گرجستان و آذربایجان هر دو دارای غذاهایی عالی، خوش طعم و ارزان هستند که در رستوران‌های این دو شهر برای گردشگران سرو می‌شوند. شایان ذکر است که  قیمت غذا در تفلیس و باکو متفاوت است و بستگی به نوع و درجه رستوران دارد.معمولا غذاهای خیابانی علاوه بر سادگی، از نظر قیمت هم مقرون‌ به‌ صرفه‌تر و ارزان ترهستند. به هر حال با توجه به ذائقه های متفاوت افراد، نمی‌توان گفت کدام شهر غذای بهتری دارد اما در مجموع این غذاها با سلیقه ما ایرانی‌ها سازگارند.

 غذاهای گرجستانی و آذربایجانی بسیار به هم شبیه هستند و نان نقش مهمی در غذاهای دو شهر تفلیس و باکو دارد. هر دو شهر دارای سوپ‌های دلچسب هستند و هر دو ازمحصولات لبنی(مانند پنیر و ماست) در غذاهای خود استفاده می کنند غذا درشهر تفلیس از استانداردهای جهانی برخوردار است. خینکالی یکی از معروف‌ترین غذاهای گرجستانی به شمار می رود و همچنین خاچاپوری به شکل قایق‌های نان پر از پنیر، تخم مرغ یا گوشت، از خوش‌طعم‌ترین غذاهای تفلیس است. از دیگر غذاهایی که در شهر تفلیس است می توان به لوبیانی و کوبداری اشاره نمود. همچنین گوشت خوک در رژیم غذایی مردمان تفلیس (به دلیل مذهب آن‌ها) بسیار مورد استفاده می باشد.

آذربایجان هم به نوبه خود دارای غذاهای بسیار خوبی است و البته با ذائقه خاورمیانه‌ای سازگاری بیشتری دارد. شاورما در تمام نقاط شهر باکو یه وفور یافت می شود. شاورما یکی از ساندویچ‌های ارزان و اقتصادی این شهر می باشد که البته طعم بسیار خوبی نیز دارد. پیتی، آشی با گوشت گوسفند و سبزیجات، از جمله غذاهای آذربایجانی است که طعم بسیار خوب و به یادماندنی دارد. دوشبارا، پیراشکی پر از گوشت و ادویه، یکی دیگر از غذاهای پرطرفدار در آذربایجان است.همچنین کشور آذربایجان به دلیل آنکه مسلمان هستند از گوشت خوک در غذاهایشان استفاده نمی کنند.


تفاوت تفلیس و باکو از نظر جاذبه های طبیعی


کوه های شهر تفلیس سرسبزتر و بلندتر از کوه های هستند. در تفلیس پارک‌های زیبایی وجود دارد که مردم محلی تفلیس برای تفریح به این پارک ها می روند. اگرچه تفلیس سبزتر از باکو است اما زمستان‌های بسیار سرد و سخت تری نسبت به باکو دارد.  همچنین رود کورا شهر تفلیس منظره زیبایی این شهر را دوچندان کرده است.

باکو نیز از زیبایی‌های طبیعی بسیاری برخوردار است و مراکز دیدنی طبیعی بسیاری را در خود جای داده است. همچنین این شهر در جوار ساحل دریای خزرواقع شده است که این امر بر زیبایی طبیعی آن افزوده است و سواحل باکو را به محلی برای لذت بردن از دریای زیبای خزر تبدیل کرده است. بنابر این  هر دو شهر دارای طبیعت و جاذبه‌های بسیاری برای دیدن دارد.

تفاوت تفلیس و باکو از نظر خرید 

همه گردشگران وقتی سفر می کنند به مراکز خرید آن شهر نیز فکر می کنند و بسیار برایشان لذت بخش است. خرید در شهر تفلیس در مقایسه با دیگرشهرهای اروپایی بسیار ارزان‌تر است، اما باید در نظر داشت که تمامی کالاها در این شهر مقرون به صرفه نیستند. به عنوان مثال لوازم الکترونیکی یا لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر در گرجستان بسیار گران هستند. بازارهای خیابانی تفلیس از دیدنی‌های این شهر به شمار می رود از جمله صنایع دستی گرجستان می تواند سوغاتی‌ ارزشمندی برای گردشگران باشد. 

 در مقایسه شهر باکو نیزبرای خرید مقصد بسیار مناسبی است. بازارهای رنگارنگ و محلی زیادی در باکو وجود دارد که گردشگران می توانند آنچه که نیازشان است را از آنجا خریداری کنید. بازار سبز یکی از محبوب‌ترین بازارها برای خرید در باکو است. این بازار کالاهای بسیار ارزان و مقرون به صرفه نسبت به بازارهای دیگر باکو دارد. قدیمی‌ترین بخش شهر باکو، ایچریشهر است که مملو از عتیقه‌ فروشی‌های زیبا و مغازه‌های سوغاتی است، اما این منطقه  شلوغ‌ترین منطقه خرید و گردش در باکو به شمار می رود. 

حال با توجه به مطالب درج شده درباره شهرهای توریستی باکو و تفلیس می توانید بر حسب  سلیقه و هدفی که از سفر دارید به راحتی شهر مورد نظر خودرا انتخاب کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران