غار علی صدر معروف ترین غار آبی ایران

03 بهمن ، 1400
قصر شایان رویایی
گردشگری
0 کامنت

هر گاه صحبت از غار نوردی می شود اولین غاری که در ذهن نامش پدیدار می شود غار علیصدر است.ادر این مطلب با معروفترین غار آبی ایران آشنا خواهید شد.

غار علی صدر که در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی صدر شهرستان کبودراهنگ استان همدان واقع شده است یکی از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان به شمار می رود.این غار همچنین دارای طولانی ترین مسیر قایقرانی درون غار جهان است.ارتفاع غار از سطح دریا 2100 متر می باشد.محوطه غار دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای متععدی دارد .طول غار علی صدر 11 کیلومتر است و به دلیل صعب العبور بودن مسیر 3 کیلومتر آن کشف شده است.از مجموعه رشته آبها دریاچه بزرگی در درون غار به وجود آمده و به همین دلیل وارد شدن به ژرفای غار تنها با قایق میسر است.

غار علی صدر یکی از دیدنی های جهانگردی استان همدان است.این غار بیست و سومین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در 15 دی سال 1387 در فهرست میراث طبیعی کشور ایران قرار گرفت.اولین کاوش حرفه ای به غار علی صدر در سال 1342 شمسی توسط 14 نفر از اعضای هیئت کوهنوردی همدان انجام شد که توانستند با کسب اطلاعات قبلی با عبور از دریاجه از تالارهای مختلف آن بازدید کنند و زیبایی داخل غار را ببینند و اولین اطلاعات را از وسعت و ژرفای دریاجه و طول و عرض و عمق و ارتفاع غار را به دست آورند.

در گذشته اهالی روستا از این غار به عنوان مخزن و سد استفاده می کرده اند . از طرف دیگر در بنچاقها و اسناد روستا ، نام ده "علی سد" ولی در شناسنامه های اهالی "علی سرد" ذکر شده است.در سال 1350 زمان احداث جاده برای روستا پیمانکار مجری در تابلوی راهنمای پروژه نام جاده را علیصدر نوشت و از آن زمان به بعد روستا و غار به این اسم نامگذاری گردید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران