غذاهای برتر ترکیه

17 آبان ، 1400
قصر شایان رویایی
گردشگری
0 کامنت

کشور ترکیه به دلیل همسایگی که با کشور ایران دارد از نظر فرهنگ و تنوع غذا بسیار شبیه به هم هستند.به همین خاطر سفر به ترکیه برای گردشگران ایرانی بسیار جذاب و شگفت انگیز است و غذاهای ترکیه بسیار باب میل ایرانی ها است.غذاهای ترکیه بسیار متنوع است و هر کدوم از شهر های ترکیه غذای مخصوص به خود را دارد که بسیار خوشمزه و لذیذ است.

دونر کباب

کشور ترکیه به پخت غذاهای گوشتی و پخت انواع کباب بسیار شهرت دارد . از جمله آن می توان به دونر کباب ااره نمود که با نام کباب ترکی شناخته می شود . این غذا نوعی کباب با اصالت ترکیه ای است که از برش دادن گوشتی که به دور آتش به حالت عمودی می چرخد .تهیه می شود .دونر کباب را می توان یکی از معروفترین غذاهای ترکیه دانست که امروزه به خاطر طعم لذیذ خود در سراسر جهاتن فراگیر شده و از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است.

دلمه 

در زبان ترکی دلمه به معنای پر شده است.اما تهیه این غذا به وقت زیادی نیاز دارد. یکی از اصلی ترین مواد موجود در دلمه را برنج تشکیل می دهد و البته در کنار آن گوشت و ادویه جات مختلف به کار می رود.گاهی نیز به این غذا تخم کاج و گیاهان خشک شده ای نظیر فلفل و کدو نیز اضافه می شود. این غذا بسیار لذیذ است و در کشور ایران هم پخت می شود و طرفدار بسیاری دارد.

کوکورچ

کوکورچ یکی دیگر از غذاهای محوب خیابانی در استانبول است که در نگاه اول شاید خوشمزه به نظر نرسد .این غذا امعا و احشا (اعضای داخلی بدن )گوسفند کریل (سرخ) شده روی سیخ می باشد این غذا در ابتدا به قطعات کوچکی خرد می شود وبعد با انواع ادویه جات مانند آویشن، پونه، نمک فلفل و گوجه فرنگی و جعفری تازه مخلوط می شودو بعد گریل می شود. قدمت این غذا در حدود 100 سال می باشد و در ترکیه یکی از غذای سنتی ترکیه محسوب می شود. این غذای بسیار چرب از مزه و طعم خوبی برخوردار است.

پیده

پیده غذای ترکی بسیار خوشمزه ای است و در ترکیه طرفدار بسیاری دارد .این غذا بسیار شبیه به پیتزا های امروزی است و خمیر آن را در ابتدا به شکل قایق در می آورند و بعد داخل آن را با پنیر و گوشت و انواع سبزیجات پر می کنند. این غذا در ظروف چوبی سرو می شود و همین باعث جذابیت بیشتر این غذا می شود . در ترکیه رستوران هایی نیز وجود دارد که مختص تهیه این غذای لذیذ می باشد . به این رسوران ها پیده سرا (pide sarayi) گفته می شود.

مانتی 

مانتی غذایی با خمیر های کوچک پر شده با گوشت به همراه سه نوع سس :سس کره ای، سس گوجه و سس ماست سیری سرو می شود.البته در رستوران های ترکیه مانتی با مرغ هم تهیه می شود.این غذا از نظر تمامی آشپزهای ترکیه یکی از سخت ترین غذاها به شمار می رود زیرا حوصله و دقت بسیاری می خواهد.این غذا شباهت زیادی با راویولی ایتالیایی دارد.

کومپیر 

از دیگر غذاهای مشهور ترکیه کومپیر است که با سیب زمینی پخت می شود.در واقع این غذا سیب زمینی شکم پر است و داخلش با موادی مانند سوسیس،ذرت، خیارشور، نخود فرنگی ، ذرت، زیتون سیاه و انواع سس پر می شود.این غذا در ترکیه بسیار طرفدار دارد و غذایی بسیار لذیذ و خوشمزه است.

نخود پلو

این غذا که در ترکی استانبولی به آن نوهوتلوپیاو می گویند .یکی از غذا های سنتی ترکیه است .این غذا به سادگی تهیه می شود. برای تهیه این غذا از برنج و نخود و در بعضی مواقع با تکه های مرغ سرخ شده و انواع ادویه جات تهیه می شود.

کوفته 

یکی از خوشمزه ترین غذاهای ترکیه کوفته است که بسیار پرطرفدار است و برای تهیه آن از گوشت چرخکرده گوسفند و یا گاو با پیاز خرد شده و ادویه های مختلف مخلوط می شود و آن را ورز می دهند و به شکل توپک در میاورند و پخته می شود.در ترکیه این غذا با پلو سرو می شود.


بورک 

Borek نوعی خوراکی بسیار خوشمزه و لذیذ در ترکیه است که از چندین لایه خمیر یوفکا تهیه می شود و در داخل آن با موادی مانند گوشت و سبزیجات و پنیر پر می شود. بورک یکی از خوراکی های قدیمی در ترکیه است و قدمت آن به دوره عثمانی مربوط می شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران