همه چیز درباره جمعه سیاه یا بلک فرایدی

23 آبان ، 1400
قصر شایان رویایی
اخبار
0 کامنت

تاریخچه بلک فرایدی 

بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه در گذشته به ایام کریسمس ارتبلط نداشت. در واقع مربوط به بحران مالی در بازار طلا مورخ 24سپتامبر سال 1869می شود.در این تاریخ 2 سهامدار تصمیم به خرید کلیه طلاهای بازار گرفتند تا از این طریق بتوانند سود و کسب درآمد کنند اما با لو رفتن تصمیم آنها بازار سهام و بورس سقوط می کند و تمام افراد ثروتمند و فقیر در این روز ورشکست می شوند.

اما تاریخچه بلک فرایدی اصلی مربوط به فروشندگان آمریکا می شود که پس از روز شکرگزاری توانستند با تخفیف اجناس سود فراوانی از خریداران بهره ببرند و به این صورت که ضررهای خود را با جوهر قرمز و سودهای خود را با جوهر سیاه می نوشتند و از این طریق سود خود را با جوهر سیاه ثبت می کردند.در کل بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه از سال 1952 میلادی آغاز گردید.

بلک فرایدی(جمعه سیاه) در چه روزی برگزار می شود؟

بزرگترین حراج دنیا بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه است که در واقع یک روز بعد از روز شکرگزاری آخرین جمعه ماه نوامبر برگزار می شود.روز شکر گزاری در کشور آمریکا تعطیلی ملی محسوب می شود. این حراج در اصل در کشور آمریکا برگزار می شود ولی چند سالی است که  کشورهای دیگر هم این سنت را اجرا می کنند.بلک فرایدی را نمی توان روز تعطیل دانست ولی در این روز بسیاری از کارمندان و کارکنان شرکتهای نختلف مرخصی می گیرند تا به این حراج بزرگ دست پیدا کنند. در این روز اجناس به طور قابل توجهی کاهش می یابد و تمام اجناس از وسایل الکتریکی گرفته تا لوازم خانگی و انواع لباس حراج می شود.

در حراج بلک فرایدی گرانفروشی فروشنده ها جرم محسوب می شود.زمان دقیق شروع حراج مشخص نمی باشد ولی زمان آن با توجه به بالا گرفتن رقابت فروشگاهها ساعت شروع این حراج جلو می رود.شایان ذکر است که به دلیل شلوغی و ازدحام در این حراج بزرگ، بلک فرایدی به یک روز ختم نمی شود و در این سالهای اخیراز یک روز هم بیشتر طول کشیده است.

بسیاری از برندهای معتبر دنیا در این حراج شرکت می کنند .بسیاری از مردم در طول سال خرید نمی کنند و فقط منتظر می شوند در این روز خرید خود را انجام دهند و این امر باعث رونق بسیاری در اقتصاد می شود و اقتصاد رونق بسیاری پیدا می کند.البته باید خاطر نشان کرد که ارزان بودن اجناس در این روز باعث ازدحام و شلوغی بیش از حد می شود و در این روز به  دلیل هجوم بیش از حد مردم به فروشگاهها منجر به خشونت و صدمه و حتی مرگ افراد می شود.

چه کشورهایی بلک فرایدی(جمعه سیاه) را برگزار می کنند؟

بلک فرایدی در تور لحظه آخری کشورهای گوناگونی برگزار می شود که عبارتند از آمریکا،بریتانیا،فرانسه،آلمان ،سوئیس،استرالیا،مالزی،ترکیه،کانادا،چین،هند و روسیه از جمله کشورهایی هستند که در آن بلک فرایدی برگزار می شود.و این فرهنگ در واقع فرهنگی بین المللی شده است و حتی این فرهنگ به کشور ایران هم رسیده است و فروشگاه های اینترنتی در این روز تخفبفاتی را ارائه میدهند.مانند فروشگاه آنلاین دیجی کالا، بامیلو از جمله فروشگاه هایی هستند که بلک فرایدی در آن برگزار میشود. اما در کشور آمریکا به دلیل آنکه منشا تاریخچه این حراج بزرگ به همین کشور بر می گردد.

این روز بسیار پر هیجان و شگفت انگیز است و در این کشور تمامی فروشگاه ها اعم از فروشگاهای زنجیره ای و نمایندگی انواع برند های معتبر دنیا تخفیفات خود را برای خریداران ارائه می دهند و مردم آمریکا بسیار از این روز استقبال می کنند. در فرهنگ آمریکا،خرید اجناس در ایام کریسمس طرفداری ندارد و با ترویج فرهنگ بلک فرایدی بیشتر مردم به خرید در این روز ترغیب می شوند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران