محدودیت سفر به ایران سخت تر شدند

16 بهمن ، 1399
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

محدودیت سفر به ایران سخت تر شدند

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بودجه سال 99 ورود 10 میلیون توریست را به کشور پیش بینی کرده بود اما با شیوع ویروس کرونا، تعلیق پروازهای بین المللی، بسته شدن مرزهای زمینی و توقف صدور ویزای توریستی، آن برآوردها به هم ریخت.

طبق گزارشی که معاونت گردشگری از نیروی انتظامی گرفته و در اختیار این خبرگزاری قرار داده است، از اسفند 98 که ویروس کرونا در ایران شیوع پیدا کرد  تا پایان مرداد 99 نزدیک به 262 هزار مسافر خارجی به ایران وارد شدند. گمرک ایران هم تایید کرده تردد مسافران ورودی از مرزهای زمینی، ریلی و هوایی84.57 درصد کاهش داشته است. معاون آمار دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک گفته که از ابتدای سال 99 تا پایان آذر، جمعا دو میلیون و 707 هزار و 134 مسافر به کشور وارد شده اند که فقط 318 هزار و 965 نفرشان تبعه خارجی بوده اند. وزارت امور خارجه گفته که بیشتر اتباع خارجی با ویزای درمان و تجارت به ایران سفر می کنند.

با ادامه توقف سفر گردشگران خارجی به ایران، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیز وارد مذاکره با ستاد ملی مقابله با کرونا شد تا ویزای توریستی ایران از بایکوت خارج شود. در هفته های پیشین نیز، بعد از درخواست های متعدد تورگردان ها برای صدور ویزا دست کم برای طبیعت گردی و گردشگرانی که با اتومبیل شخصی خود سفر می کنند، معاون گردشگری از نهایی شدن برخی مذاکرات برای ازسرگیری صدور ویزای توریستی به شکل محدود و برنامه ریزی شده به ایسنا خبر داد، درحالی که اکنون سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از تعیین الزامات جدید برای ورود مسافران خارجی به کشور و سخت تر شدن مقررات مربوط به آن سخن می گوید.

علیرضا رئیسی پس از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، درحالی که فعالان گردشگری انتظار شنیدن خبر از سرگیری صدور ویزای توریستی ایران را داشتند، اعلام کرد: همه مسافران از هر کشوری، حتی کشورهای همسایه برای سفر به ایران باید تست منفی PCR را همراه داشته باشند. همچنین قرار شده از تمام مسافران ورودی دوباره تست کووید - 19 گرفته شود و اگر مسافری از اروپا به کشور وارد شد علاوه بر داشتن گواهی منفی تست کرونا و انجام دوباره PCR در مرز ورودی، باید 14 روز در خانه قرنطینه شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران