تالاب صورتی چابهار

24 دی ، 1399
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

تالاب صورتی چابهار

تالاب صورتی لیپار تالابی است که بین دو کوه قرار گرفته که رنگ متفاوت و طبیعتی مثال زدنی دارد. وجود پلانكتون‌های گیاهی زياد در منطقه (حدود ۹۰ درصد) و فراوانی مواد آلی و معدنی كه از طريق رودخانه‌های متصل به خليج به اين حوزه هدايت می‌شوند، باعث افزايش زياد توليد بيولوژیکی در بعضی از فصل های سال شده است.

اين عوامل به همراه جريانات دريایی حاصل از طوفان‌های مونسون (طوفانی است که هر سال از خرداد ماه تا مهر ماه در هندوستان و هندوچین جریان دارد و از ویژگی‌های منحصربه‌فرد حوزه‌ی اقیانوسی دریای عمان است) موجب افزايش بيش از حد تعداد پلانكتون‌های گیاهی در ماه‌های بعد از فصل مونسون (كه از اواسط خرداد شروع تا اواسط شهريور ادامه خواهد داشت) می‌شود و اين تعداد در آذرماه به حداكثر ميزان خود می‌رسد.

رویش گونه‌های بلوط و گزنه در آب، صحنه فوق‌العاده زیبایی خلق کرده که نمونه آن در ایران کمتر دیده می‌شود. وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است. علاوه بر این در این منطقه پنبه‌های وحشی می‌روید که مردم منطقه از آن تشک و بالشت تهیه می‌کنند.

کنار این تالاب زیبا نیز دشتار قرار دارد که بومیان به آن عروس نیز می‌گویند. علت این نام‌گذاری، زیبایی منطقه و وجود درختان سرسبز و خرم است که می‌تواند پذیرای علاقه‌مندان به طبیعت باشد. دشتار در زبان بلوچ به دخترانی اطلاق می‌شود که هنوز عروسی نکرده و به عبارتی در مرحله نامزدی به سر می‌برند.به مسافران تور چابهار پیشنهاد میکنیم حتما تماشای این منظره زیبا را از دست ندهند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران