آیا برای سفر باید تست کرونا دهیم ؟

27 آبان ، 1399
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

آیا برای سفر باید تست کرونا دهیم ؟

دکتر ولی تیموری معاون گردشگری گفت: سفر به ارائه نتیجه منفی تست کرونا مشروط نشده است و طبق توضیح وزارت بهداشت، لازم نیست پیش از سفرهای داخلی تست PCR انجام شود. اما از ورود مبتلایان کرونا به داخل هواپیما، قطار و اتوبوس جلوگیری می کنیم و خدمات تور و سفر به مبتلایان کووید 19 نباید فروخته شود.

معاون گردشگری دکتر ولی تیموری درباره خبر منتشر شده  راجب بخشنامه اخیر وزارت بهداشت در رابطه با ممنوعیت سفر بدون ارائه تست کرونا که در خبر گزاری ها پخش شده  گفت: جریان آن بخشنامه از این قرار است که اگر به عنوان مسافر به شرکت‌های خدمات مسافرتی برای تهیه بلیط هواپیما، قطار و یا اتوبوس مراجعه کنید، کد ملی شما را دریافت و در سامانه وزارت بهداشت وارد می‌کنند. آن‌طور که این وزارتخانه اعلام کرده است بانک اطلاعاتی از افرادی که تست کرونا داده‌اند وجود دارد که آژانس‌ها، شرکت‌ها و مراکز فروش خدمات سفر از طریق آن می‌توانند از وضعیت سلامت مسافر اطلاع پیدا کنند.

اگر مسافری دو هفته قبل از سفر خود تست کرونا داده باشد و نتیجه مثبت آن ثبت شده باشد، اجازه سفر نخواهد داشت و شرکت‌های مسافرتی نباید خدماتی به آن‌ها بفروشند. ضمن این‌که وزیر بهداشت اعلام کرده است از ورود این افراد به داخل هواپیما، قطار و اتوبوس جلوگیری خواهد شد.

وی در ادامه افزود: این بخشنامه شامل افرادی میباشد که دو هفته پیش از سفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و نتیجه تست آن‌ها مثبت بوده و در بانک اطلاعاتی وزارت بهداشت ثبت شده است. اگر دوران نقاهت بیمار (دو هفته) پایان یافته باشد دیگر به ارائه نتیجه منفی تست هم نیازی نیست. مسافرانی که هنوز دو هفته نقاهت را پشت سر نگذاشته‌اند اما مدعی‌اند که نتیجه تست PCR آن‌ها منفی است و اصرار به تردد و جابه‌جایی بین شهری دارند باید برای تهیه بلیت و استفاده از وسایل نقلیه عمومی، گواهی معتبر سلامت و نتیجه منفی تست کرونا ارائه دهند.

دکتر تیموری درباره ابلاغ بخشنامه وزارت بهداشت به آژانس‌های مسافرتی و مجریان تورها، اظهار کرد: این بخشنامه مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا است و همه باید آن را اجرا کنند. هرچند که با تشدید محدودیت‌های تردد از هفته آینده، عملا امکان اجرای تور وجود ندارد و سفر با وسایل نقلیه عمومی با توجه به تعطیلی بیشتر مراکز، محدود خواهد شد.

وزارت بهداشت از روز چهارشنبه ۲۸ آبان‌ماه طرح ممنوعیت سفر مبتلایان ویروس کووید-19 را به اجرا می‌گذارد. این وزارتخانه در نامه‌ای به معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، مدیرعامل شرکت راه‌آهن و معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، رییس سازمان هواپیمایی کشور، رییس سازمان راهداری، گردشگری و صنایع دستی تاکید کرده است: «در راستای اجرای بند ۷ مصوبه جلسه چهل و دوم ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد عدم جابه‌جایی مسافران دارای تست کرونای مثبت و با عنایت به تسریع در قطع زنجیره انتقال کرونا، از تاریخ ۲۸ آبان هرگونه جابه‌جایی مسافر به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست کرونا ممنوع است.»

ولی تیموری در تکمیل این نامه که محتوای آن برای بسیاری ایجاد شبهه و ابهام کرده بود، توضیح داد: قرار نیست از متقاضیان خرید بلیت، گواهی سلامت و یا تست کرونا گرفته شود، بلکه سامانه‌های فروش بلیت قطار، اتوبوس، هواپیما و آژانس‌های مسافرتی به سامانه وزارت بهداشت متصل می‌شوند و از آن طریق، مبتلایان ویروس کرونا را شناسایی می‌کنند و بلیت برای‌شان صادر نمی‌شود و اجازه سفر نیز نخواهند داشت.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران