تنگه کریان قشم

18 آبان ، 1399
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

تنگه کریان قشم

قشم یکی از جزایر معروف ایران و از بزرگترین جزیره های ایران می باشد و در فصل بهار و زمستان یکی از مقصد های اصلی برای گردشگران داخلی و خارجی می باشند.  تنگه کریان منطقه ای بکر در دل کوه های دولاب قشم می باشد که دارای قدمتی باستانی بوده و از زمان های دور برای تامین آب شیرین اهالی جزیره ی قشم مورد استفاده قرار میگرفت.

 هنگام بارندگی و بعد از باران هایی که در این منطقه می بارد زیبایی منحصر به فردی  به وجود  می آید و بدلیل آبگرفتگی چاله های این دره و ارتفاع از سطح زمین، نسیمی که از وسط دره می گذرد هوایی خوش و خنکای خاصی را به همراه دارد. این چاه ها محل ذخیره آب باران بوده و ارزش بالایی در ذخیره آب شیرین منطقه ای با آب و هوای گرم و خشک مثل قشم را نیز بر عهده دارد.

در تنگه کریان جزیره قشم گرگورسازی از دیگر صنایع دستی مردمان جزیره‌ی قشم به حساب می آید. گرگور تله‌های سیمی و نیم‌دایره شکلی می باشد که به‌عنوان وسیله اصلی صیدماهیان کف‌زی از آن‌ها استفاده می‌شود و گرگورسازی در حال حاضر به خاطر کمبود و گرانی سیم مخصوص آن که وارداتی است رونق گذشته را ندارد اما در صورت تهیه و تامین سیم آن در آبادی‌های صیادی جزیره‌ قشم ساختن گرگور کم و بیش رواج دارد. کوزه گری، گل ‌دوزی، برودوزی نیز از دیگر صنایع دستی شهرستان قشم به شمار می‌آیند. از نظر کشاورزی، به ویژه باغ‌ داری، شهرستان قشم توانسته است به خودکفایی برسد و از مکان های زیر کشت آن می توان رمکان، توریان، کوشه، کاروان، دیرستان را نام برد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران