لغو ویزای گروهی ایران و روسیه فعلا انجام نمی شود

03 آبان ، 1399
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

لغو ویزای گروهی ایران و روسیه فعلا انجام نمی شود

سخنگوی وزارت خارجه روسیه که چند وقت پیش نسبت به نهایی شدن توافق لغو روادید با ایران در آینده ای نزدیک ابراز امیدواری کرده بود، تصمیم برای اجرای این توافق را به شرایط همه گیری در روسیه و ایران و وضعیت قرنطینه در دو کشور منوط دانسته بود. پیگیری ها نشان می دهند که روسیه، با اوج گرفتن ویروس کرونا اجرای این پروژه را به زمان دیگری موکول کرده و سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان به مسکو فعلا لغو شده است. مونسان که گفته بود اواخر مهر برای امضای توافق نامه لغو روادید گروهی به مسکو می رود، با لغو سفرش به روسیه، برای رایزنی با مقامات گردشگری به ترکیه رفت.

قبل تر ، نشست B2B که قرار بود با حضور آژانسهای گردشگری ایران و روسیه همزمان با سفر وزیر گردشگری ایران به مسکو برگزار شود، لغو شد. این نشست قرار بود 27 تا 30 مهر برگزار شود، اما انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران یک هفته پیش از فرا رسیدن موعد مقرر اعلام کرد: «در خصوص سفر دکتر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تاریخ 27 تا 30 مهر حسب اعلام سفیر ایران در مسکو، مراجع ذی ربط روسیه بدلیل آغاز موج جدید شیوع ویروس کرونا در این کشور با برگزاری نشست مشترک بخش خصوصی و صنایع دستی در این سفر موافقت نکرده اند.

با این حال وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در تهران آغاز سفرهای گروهی میان ایران و روسیه را بدون نیاز به روادید، نوید داده است. او توضیح داد: «لغو روادید مشمول مسافران انفرادی نمی شود، بلکه شامل تور گردشگری است، یعنی گروه های متشکل از حداقل 5 نفر و حداکثر 50 نفر. بنابراین لغو روادید در قالب آژانس های گردشگری دو کشور برای تورهای 5 تا 50 نفره به اجرا گذاشته می شود.»

مونسان درباره برنامه لغو کامل روادید بین ایران و روسیه گفت: «فعلاً برنامه ای برای لغو ویزای انفرادی میان دو کشور وجود ندارد. طبیعی است که ابتدا منتظر نتیجه تجربه لغو ویزای گروهی باشیم و پس از آن اگر نیازی احساس شد به فکر ویزای انفرادی نیز خواهیم بود که باید از طریق وزارت امور خارجه اقدام شود، اما بخشی که به ما مربوط است موضوع توسعه گردشگری است که بیشتر مربوط به ویزای گروهی و تورهای گردشگری می شود.»

ویزای گروهی ایران و روسیه قرار بود در سال 2018 لغو شود، اما امضای توافق نامه و اجرای آن تاکنون به تعویق افتاده و روسیه به تازگی قانون صدور ویزای الکترونیکی را برای شهروندان 52 کشور از جمله ایران برقرار کرده است. براساس این حکم نخست وزیر روسیه، اتباع این 52 کشور می توانند از آغاز سال 2021 میلادی (12 دی ماه سال 1399) با ویزای الکترونیکی به مدت 16 روز به روسیه سفر کنند و هزینه کنسولی این روادید 40 دلار برای هر نفر اعلام شده است. مقررات ویزای الکترونیکی متفاوت از لغو ویزای گروهی است. مرزهای روسیه و ایران از زمان شیوع ویروس کرونا کماکان به روی گردشگران دو کشور مسدود است. پروازهایی که بین روسیه و تهران برقرار شده نیز فقط مجاز به جابه جایی مسافرانی می باشند که اجازه اقامت در این کشورها را دارند.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران