نشست گردشگری ایران و روسیه کنسل شد

21 مهر ، 1399
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

نشست گردشگری ایران و روسیه کنسل شد

در وضعیتی می باشیم که مرزها به رویگردشگران بین المللی باز نشده و جهان هنوز تحت تاثیر ویروس کرونا می باشد ، علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حدود یک ماه پیش، از سفر به روسیه با هدف لغو دوطرفه روادید گروهی دو کشور خبر داد و هفته پیش نیز گفت اواخر مهر در رأس هیاتی متشکل از فعالان بخش خصوصی گردشگری به روسیه خواهد رفت. قرار بود در جریان این سفر، نشست B2B بین فعالان بخش خصوصی ایران و روسیه تشکیل شود، اما انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران که مسئولیت برگزاری این نشست را در روسیه به عهده داشت و پیشتر تاریخ برگزاری آن را 27 تا 30 مهر اعلام کرده بود، اینک در بخشنامه ای از لغو آن نشست خبر داده است.

پیگیری های مشخص کرد برنامه سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به روسیه فعلا تغییری نکرده، هرچند زمان قطعی برای آن معلوم نشده است.

با این وجود در بخشنامه انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران آمد: «در خصوص سفر دکتر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تاریخ 27 تا 30 مهر، حسب اعلام سفیر ایران در مسکو، مراجع ذی ربط روسیه بدلیل آغاز موج جدید شیوع ویروس کرونا در این کشور با برگزاری نشست مشترک بخش خصوصی و صنایع دستی در این سفر موافقت نکرده اند.

ویزای گروهی ایران و روسیه قرار بود در سال 2018 لغو شود، اما شیوع ویروس کرونا آن را تاکنون به تعویق انداخته است. معاونت گردشگری ایران و آژانس گردشگری فدرال روسیه به تازگی درباره برنامه اجرایی مسافرت گروهی بدون روادید بین دو کشور به توافق هایی رسیده اند و قرار است متن آن در جریان سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مسکو امضا شود.

طبق توافق اولیه دو کشور، این روادید برای گروه های از 5 تا 50 نفر که با آژانسهای تایید شده از سوی دو کشور سفر کنند، لغو خواهد شد.

محمد قاسمی، مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری پیشتر درباره توافق های اولیه با آژانس گردشگری فدرال روسیه در مقدمه امضای توافق نامه لغو روادید گروهی دو کشور گفته بود: در صورت اجرای لغو روادید سفرهای گروهی، فقط دفاتر خدمات مسافرتی که طرفین تایید و معرفی کرده اند می توانند از این امکان استفاده کنند. البته برای انتخاب این آژانس ها سعی می شود توازن حفظ و ساز و کار محکمی ایجاد شود تا بخش خصوصی خود تعیین کننده آژانس هایی باشد که این طرح از طریق آنها اجرا خواهد شد. بهتر است آژانس هایی برای همکاری انتخاب شوند که در بازار روسیه کار کرده اند و تجربه لازم را دارند. البته هیچ حکم قطعی و دائمی درباره آژانس هایی که در ابتدا معرفی می شوند، وجود ندارد. آنها سالانه می توانند تغییر کنند. در واقع سند همکاری اصلا گارد بسته ای ندارد، اما انتظار می رود آژانس هایی که معرفی می شوند همزمان در ورود و خروج گردشگر در ایران و روسیه فعال باشند.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران