متوقف شدن فعالیت ها در محدوده ژئو پارک قشم

23 شهریور ، 1399
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

متوقف شدن فعالیت ها در محدوده ژئو پارک قشم

علی صالحی طبق جلسه ای که تشکیل شد اشاره به اهمیت ژئو پارک قشم کرد که بعنوان تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه و همچنین غار نمکدان بعنوان بزرگترین و طولانی ترین غار نمکی جهانمی باشد  این پدیده کم نظیر و استثنایی نیازمند مراقبت و دقت زیاد برای حفظ آن است، چرا که این جاذبه طبیعی میراثی ارزشمند برای آیندگان و سرمایه ای برای کشور به حساب می آید.

علی صالحی ثبت جهانی این اثر مهم را در یونسکو، نشان از جایگاه ویژه آن برشمرد که افتخاری بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران و خصوصا استان هرمزگان بشمار می آید.

و همچنین حفظ این میراث گرانبها را وظیفه همگانی می داند و جلوگیری از واگذاری های غیرکارشناسی و غیر مسئولانه اراضی پرورش میگو در حریم این ژئو سایت و ممانعت از ادامه عملیات اجرائی در محدوده غار نمکدان را مطالبه همه دلسوزان اعلام کرد و اظهار داشت: طبق مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان با اکثریت آرا هرگونه عملیات اجرایی و فعالیت در محدوده ژئو پارک و غار نمکدان قشم متوقف می شود.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان در ادامه تأکید کرد: دستگاه قضایی استان هرمزگان در راستای حمایت از تولید اقدامات مؤثری را در دستور کار قرار داده و حمایت از سرمایه گذاری مشروع و در چارچوب قانون را با جدیت دنبال خواهد کرد.

وی ضمن تأکید بر حفظ حقوق سرمایه گذارانی که در پروژه های پرورش میگو در این اراضی سرمایه گذاری کرده اند، خاطرنشان کرد: باید میزان خسارت به سرمایه گذاران مشخص شود و اقدامات لازم برای جبران خسارات یا اختصاص زمین مناسب در محلی دیگر و خارج از محدوده ژئو پارک صورت پذیرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین در پایان تأکید کرد: پیش از هر چیز در روند واگذاری ها باید توجه به دسترسی مردم و حفظ جاذبه های طبیعی و گردشگری مورد توجه قرار گیرد و عدم توجه به حقوق عامه در برخورداری از دریا بعنوان یک نعمت الهی به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود، لذا دستگاه قضایی استان هرمزگان با قاطعیت و بدون هیچ اغماضی با متجاوزان به حریم دریا و تضییع کنندگان حقوق بیت المال برخورد خواهد کرد.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران