محدودیت سفرهای بین المللی برای ایرانیان

13 مرداد ، 1399
قصر شایان
اخبار
0 کامنت

محدودیت سفرهای بین المللی برای ایرانیان

در سال گذشته پس از انتشار و رشد بی رویه ویروس کرونا در جهان تمامی پروازهای بین المللی مربوط به حوزه گردشگری بسته شد و تنها پروازهای بین المللی ای اجازه پرواز داشتند که افراد با شرایط خاص کاری و یا دارای اقامت مقصد را جابجا می کردند.تا به امروز همچنان بسیاری از محدودیت سفرهای بین المللی برای ایرانیان بر قرار است.اما دلیل آن چیست؟

بعد از سپری شدن زمان قرنطینه جهانی میزان بیماران مبتلا به بیماری کرونا کاهش پیدا کرد و به دنبال آن چندین کشور با وضع پروتکل های بهداشتی اجازه ورود و خروج گردشگران را صادر کردند که البته ایران همچنان از این امتیاز محروم است و تنها پروازهایی به ایران و یا از ایران پرواز می کنند که افراد دارای اقامت مقصد را ترانسفر می کنند.

با توجه به وضع پروتکل های بهداشتی در کشورها مختلف در برخی پروازها در پی محدودیت سفرهای بین المللی برای ایرانیان مسافران باید کارت سلامت داشته باشند وتنها با همراه داشتن این کارت اجازه پرواز و ورود به کشور مقصد را دارند.برخی از کشورها نیز در زمان ورود مسافران به فرودگاه مقصد از آن ها تست کرونا می گیرند و پس از مشخص شدن سلامت افراد اجازه ورود را صادر می کنند.

با گذشت مدت زیادی از تعطیلی بخش مربوط به ویزا در سفارتخانه ها اما هنوز هیچ کدام از آن فعالیت خود را آغاز نکرده اند و قرار بوده است که از تاریخ 25 ژوئن فعالیت این بخش آغاز شود اما بعد از مدتی آن را به 15 تیر تغییر دادند اما هنوز خبری از فعالیت مجدد این بخش ها نیست.

علاوه بر فعال نبود بخش ویزا در سفارتخانه ها همچنان شرط بومی بودن و یا داشتن گذرنامه و اقامت کشور مقصد برای ایرانیان پا برجاست.اتحادیه اروپا بعد از اعلام عدم محدودیت برای رفت و آمد مسافران توریستی 14 کشور چیزی حدود 50 کشور را در لیست وضعیت قرمز قرار داده است که ایران نیز یکی از همین کشورها است.

به این ترتیب در پی محدودیت سفرهای بین المللی برای ایرانیان هم اکنون تنها افرادی می توانند سفرهای خارجی داشته باشند که کارت اقامت و گذرنامه کشور مقصد را داشته باشند و پس از ورود باید 14 روز در قرنطینه بمانند تا سالم بودن این افراد قطعی شود.

یکی از مهم ترین کشورهای توریستی برای ایرانیان دبی و کشور امارات است که از اسفند ماه 98 مرزهای آن بسته شده است و درخواست های بسیاری نیز برای بازگشایی آن صادر شده است که پس از آن اعلام شد از ماه جولای مرزهای این کشور باز خواهد شد و گردشگران ایرانی می توانند به این کشور سفر کنند.با این حال هنوز تصمیم قطعی در این مورد گرفته نشده است.

روسیه نیز از دیگر کشورهایی است که مرزهای خود را از اسفند98 به روی ایرانیان بسته است و ویزای آنلاین و حضوری را کنسل کرده است.تنها ایرانیان دارای اقامت و یا ویزای تجاری می توانند به روسیه سفر کنند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران