سقوط گذرنامه ایرانی به ردیف ششم

17 تیر ، 1399
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

سقوط گذرنامه ایرانی به ردیف ششم

افرادی که سفر می کنند می دانند که یکی از مهم‌ترین مدارکی که برای سفر به آن نیاز دارند، گذرنامه می باشد . گذرنامه‌ی شما به نوعی مشخص کننده‌ی قدرت شما برای سفر به کشورهای دیگر در دنیا می باشد و به نوعی اعتبار کشور شما را در میان سایر کشورهای تا حدودی مشخص می‌کند.

وب‌سایت passportindex.org پلتفرمی می باشد که در آن رتبه‌بندی گذرنامه‌های کشورهای مختلف جهان، مشخص و مدام بروز می‌شود. ناگفته نماند که معیار اصلی تنظیم این فهرست تعداد کشورهایی است که دارنده هر گذرنامه بدون روادید می‌تواند به آنها سفر کند. در آخرین بروزرسانی این سایت، گذرنامه‌ی کشورهای ژاپن و نیوزلند در رتبه‌ی اول و به عنوان قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان معرفی شده‌اند.

متاسفانه  اخیرا رتبه گذرنامه ایران بسیار پایین آمده و جزو پنجمین رتبه‌ی آخر گذرنامه‌های جهان قرار گرفته است. تنها گذرنامه‌هایی که رتبه‌شان از ایران پایین‌تر می باشد به ترتیب مربوط به کشورهای: یمن و سومالی، سوریه، افغانستان و عراق است. به عبارت دیگر در میان ۱۹۹ کشور جهان، گذرنامه ایرانی مقام ۱۹۴ را داراست. قرار گرفتن گذرنامه ایرانی در جایگاه ۱۹۴ در حالی است که پاسپورت ایرانی در سال ۲۰۱۹ در رتبه ۱۰۱ قرار داشت و تنها با گذشتن یک سال، تا این حد افول کرده است.

بر طبق این رتبه‌بندی و براساس آخرین اطلاعات از سایت پاسپورت ایندکس، دارنده‌ی یک گذرنامه ایرانی تنها می‌تواند به 3 کشور ترکیه، میکرونزی و هائیتی بدون ویزا و به 2 کشور هند و ساحل عاج با ویزای الکترونیک سفر کند!
امیدواریم روزی برسد که گذرنامه‌ی ایران، به یکی از قدرتمندترین گذرنامه‌ها تبدیل شود و هر ایرانی بتواند بدون نگرانی از نگرفتن ویزا - البته پس از عبور از بحران کرونا - به هر کشوری که مایل است سفر کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران