رعایت بهداشت در سفر های تابستانی

04 تیر ، 1399
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

رعایت بهداشت در سفر های تابستانی

توجه کردن به نکات بهداشتی و رعایت آن در سفر شاید آخرین چیزی باشد که افراد در هنگام مسافرت و قبل از سفرباید  به آن فکر کرد اما باید گفت که  اهمیت آنها از هر چیزی مهم‌تر می باشد زیرا یک سهل‌انگاری کوچک باعث  به خطر انداختن سلامت شما به کلی سفر شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

رعایت نکات بهداشتی در همه حال حتما  لازم است  اما به این نکته هم باید توجه داشت که کم شدن مقاومت بدن در سفر به دلایل مختلفی مانند کم‌خوابی، راه طولانی و خستگی، فرصت کم برای استراحت، شرایط آب و هوایی متفاوت مقصد سفر و تهیه غذا از منابع مختلف در شهر‌هایی بجز محل زندگی، حال جسمی شما و در نتیجه کیفیت سفر را به شدت تهدید می‌کنند. حالا که کم‌کم سفر آزاد می‌شود و البته هنوز مهمان ناخوانده‌مان به خانه‌اش برنگشته و با کووید - 19 همنشینیم، بد نیست در کنار رعایت پروتکل های سفر در شرایط کرونا، بار دیگر مراقبت‌های بهداشتی در سفرهای تابستانی را باهم مرور کنیم.

مصرف غذاهای ناسالم و فاسد اصلی‌ترین علت مسمومیت در سفر می باشد . بعضی‌ از افراد ترجیح می‌دهند به جای تهیه غذا در سفر آن را از محل زندگی‌شان ببرند که در این صورت این غذاها نباید از غذاهای فاسدشدنی مثل گوشت خام، تخم‌مرغ خام و فرآورده‌های لبنی باشند و باید حتما در ظروف مناسب و یخچالی حمل و نگهداری شوند. با این‌حال همیشه باید نسبت به تشخیص غذاهای مسموم از طریق بو و مزه ناخوشایندشان حساس بود. به همین دلیل، غذاهایی که بیش از سه روز در یخچال باقی مانده‌اند و غذاهای پخته شده‌ای که بیش از دو ساعت در هوای معتدل یا بیش از یک ساعت در هوای گرم باقی مانده‌اند هرگز نباید مصرف شوند.

در صورتی که قصد استفاده از غذاهای کنسرو شده را دارید حتما مراقب باشید که قوطی‌ها برآمده یا فرورفته نباشند و نشتی یا شکستگی نداشته باشند. قوطی کنسرو را قبل از بازکردن و مصرف، 20 دقیقه بجوشانید.

 از مصرف مواد غذایی سرخ کرده، سنگین و پرحجم هم خودداری کنید. در سفر باید از غذاهای آب‌پز با حجم کم استفاده شود. مصرف غذاهای حجیم، چرب و سنگین می‌تواند در طول سفر موجب تهوع و استفراغ مسافران شود، بنابراین بهتر است بیشتر میوه و سبزی مصرف کنید.

بهتر است در رستوران مواد غذایی پخته نشده مثل سالاد و سبزی را نخورید و اگر لیوان یا ظروف یک‌بار مصرف دیگر در اختیارتان قرار گرفت پس از مصرف، آنها را با فشار دست بشکنید تا امکان استفاده مجددش برای سودجویان وجود نداشته باشد.

در بین راه از صابون‌های جامد در توالت‌های عمومی برای شستن دست‌هایتان استفاده نکنید و به جای آن از صابون مایع استفاده کنید. اگر دست‌تان به دستگیره دستشویی یا به جاهایی که از تمیز بودن آنها مطمئن نیستید برخورد کرد، دست‌تان را بلافاصله با صابون بشویید.

در رستوران‌های بین‌راهی رعایت نکات بهداشتی بسیار اهمیت دارد. قبل از رفتن به سرویس بهداشتی دستمال معمولی یا دستمال مرطوب به همراه داشته باشید و به حفظ نظافت سرویس بهداشتی دقت کنید.

نکاتی که شاید کمتر به آنها توجه کنید:

از تماس با وسایل اماکن عمومی خودداری کنید. در حین مسافرت از لمس میله‌های اتوبوس و صندلی‌ها چه در اتوبوس و چه در هواپیما خودداری کنید.
 در طول مسافرت از تماس نزدیک با حیوانات خودداری کنید، تا جایی که برایتان امکان دارد از پذیرایی‌های هواپیما و اتوبوس استفاده نکنید و برای خود بطری آب یا فلاسک چای و قهوه در کیفتان داشته باشید.
 سیگار منبع آلودگی است. کشیدن سیگار را در سفر محدود کنید زیرا به تنهایی یک عامل تهدید کننده برای سلامت است.
 هنگام خرید در سفر برای پرداخت پول از مغازه‌دار یا دریافت کننده وجه بخواهید اجازه دهد خودتان کارت را در دستگاه کارت‌خوان بکشید و دریافت کننده وجه هم خودش مبلغ و رمز کارت وارد کند.
 علاوه بر اینکه به همراه داشتن داروهای روزانه خود را فراموش نمی‌کنید، حتما قبل از سفر یک کیت کوچک باند، کرم ضد آفتاب، پماد دارویی، محلول ضدعفونی کننده و تعدادی داروهای OTC مثل بعضی از قرص‌های ضدحساسیت و مسکن را تهیه کنید.
 استفاده از اسپری دفع حشرات روی پوست را جدی بگیرید. استفاده از مواد دفع حشرات می‌تواند از شما در مقابل بیماری‌های جدی مثل تب زرد، دنگو و مالاریا که بر اثر نیش پشه ایجاد می‌شوند محافظت کند.
 قبل از سفر خودتان را بیمه کنید. بیمه‌های مسافرتی معمولا هزینه تمام خطرهایی که قبل از شروع سفر و در حین آن شما را تهدید می‌کنند را پرداخت می‌کنند. پوشش هزینه‌های پزشکی و بستری در بیمارستان در خارج از کشور، جابجایی فرد بیمه شده مصدوم در صورت بروز بیماری یا وقوع حادثه در طول سفر و تهیه و ارسال داروهای خاص از داخل کشور برای بیمه شده، خدماتی هستند که شرکت‌های بیمه برای حفظ سلامت بیمه‌شدگان ارائه می‌کنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران