اقتصاد کیش با شروع ویروس کرونا

13 خرداد ، 1399
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

اقتصاد کیش با شروع ویروس کرونا

وقتی کرونا در چین در حال شیوع بود، ‌بسیاری از مردم دنیا تصور می‌کردند که این ویروس در همان کشور  می‌ماند و قرار نیست دامن بقیه جهان را بگیرد. از طرفی امیدوار بودند که در چند هفته و یا چند ماه این ویروس یا درمان شود و یا شبیه هم خانواده خود  - ‌سارس- ناپدید شود.

در آن زمان کمتر کسی فکر می‌کرد که کرونا کم کم به معضلی تبدیل شود که تمام مناسبات شخصی و اجتماعی مردم را تحت تاثیر قرار دهد. ویروسی که به عقیده فعالان حوزه سلامت تنها ۵ گرم آن در جهان وجود دارد اما همین مقدار ناچیز هم توانسته همه شئون زندگی مردم را تغییر دهد.

اما بیش از هر چیز، ‌کرونا بر سفر تاثیر گذاشته است. تا آنجا که شورای جهانی مسافرت و جهانگردی هشدار داده که همه‌گیری کرونا، ۵۰ میلیون شغل در صنعت گردشگری و جهانگردی را کاهش خواهد داد. حتی اگر ویروس کرونا به هر شکلی از زندگی مردم حذف شود، حداقل ۱۰ ماه زمان لازم است تا صنعت گردشگری بتواند به شرایط پیش از کرونا باز گردد.

این موضوع علاوه بر این‌ که سفر را برای مردم مشکل کرده، در بعد کلان اقتصادی نیز ضرر بزرگی را به اقتصاد جهانی وارد آورده است؛ زیرا اکنون سهم گردشگری و مسافرت در اقتصاد دنیا ۱۰ درصد است و تداوم شرایط فعلی، به معنای کوچک شدن ۱۰ درصدی اقتصاد خواهد بود.

ایران نیز مانند ۲۰۰ کشور دیگر جهان از تبعات این ویروس در امان نبوده و صنعت گردشگری آن متاثر از کرونا، شرایط سختی را تجربه می‌کند. با این‌حال صنعت گردشگری درهمه نقاط کشور به یک اندازه آسیب ندیده است.

بخش‌هایی از ایران، بیش از سایر نقاط مسافرپذیرند و از همین رو چرخ اقتصاد آنها با تکیه بر مسافر و مسافرت می‌چرخد تا آنجا که تعداد ساکنان این مناطق به مراتب کمتر از مسافران است و معیشت بخش زیادی از ساکنان نیز به گردشگری پیوند خورده است.

کیش از جمله این مناطق است؛ جزیره‌ای که به واسطه داشتن زیرساخت‌های گردشگری و تامین مناسب امکانات برای مسافران، ‌ هر ساله به ویژه در زمستان و نوروز میزبان مسافران از گوشه و کنار ایران بوده است. امسال اما درست در زمان رونق کسب و کارها در جزیره کیش، کرونا رخ نمود. در حالی که تورها و هتل‌ها خودشان را به تدریج برای پذیرایی از مهمانان نوروزی آماده می‌کردند و خطوط هوایی نیز در تلاش بودند تا ظرفیت جا به جایی مسافران را به این جزیره افزایش دهند.

علاوه بر این‌ها ‌پاساژها، ‌رستوران‌ها، ‌ بازی‌های آبی و سایر کسب و کارهای جزیره کیش نیز چشم به بازار نوروزی جزیره داشتند اما کرونا تمام این معادلات را بر هم زد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران