شما اینجا هستید

مکان های دیدنی مشهد

مکان های دیدنی مشهد

 مکان های دیدنی مشهد

مشهد ، دومین شهر بزرگ و پایتخت معنوی ایران، در قسمت شمال غربی استان خراسان رضوی قرار دارد. از لحاظ تاریخی این شهر در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و از آنجا که مقبره امام رضا(ع)، هشتمین امام شیعیان، در آن قرار دارد به این اسم که به معنای "محل شهادت" است، نامیده می شود. در دومین قسمت از مقاله 10 مکان دیدنی مشهد ما در آژانس هواپیمایی قصرشایان 10 محل برتر دیدنی این شهر که در هنگلام اقامت مشهد باید ببینید را به شما معرفی می کنیم.

آرامگاه فردوسی

حدود 40 کیلومتر بیرون از مشهد شهر کوچک توس قرار دارد که آرامگاه شاعر نامی ایرانی، حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی است. فردوسی، نویسنده کتاب حماسی شاهنامه، در سال 1020 میلادی از دنیا رفته است و از همان زمان تا به امروز در توس مدفون بوده است. شکل فعلی آرامگاه، ساخته سنگی بزرگ که از معماری هخامنشیه الهام گرفته شده، در دهه 1960 میلادی ساخته شده و در حال حاضر در مرکزیت پارکی است که در اطراف آن ساخته شده است.

آرامگاه حکیم عمر خیام، نیشابور

رباعیات حکیم عمر خیام، شاعر و منجم قرن 12، معروف ترین صادرات خراسان به تمامی دنیا بوده است. ادوارد فیتزجرالد در قرن 19، رباعیات خیام را به انگلیسی ترجمه کرد و باب آشنا شدن مردم سراسر دنیا با آن ها را باز کرد. آرامگاه فعلی خیام، یک اثر بی نظیر و مدرن معماری است که در سال 1963 ساخته شده است. این بنا در شهر نیشابور، در یک ساعتی مشهد قرار دارد و همچنین آرامگاه عطار نیشابوری، عارف و شاعر ایرانی، هم در آن است.

روستای تاریخی کنگ

طبیعت بکر خراسان، زیبایی های بسیاری دارد که معمولا رفتن به آن ها با وسایل حمل و نقل عمومی کمی سخت است و بهتر است که برای رفتن به آنجا از تاکسی استفاده کنید. روستای تاریخی و جالب کنگ که در 1 ساعتی مشهد قرار دارد، یکی از این زیبایی ها است. این روستا با خانه هایی که از آجرهای گلی و در دامنه کوه بر روی سقف همدیگر ساخته شده اند، مکانی جالب برای کشف فرهنگ و روش زندگی سنتی مردم این جامعه است.

برج رادکان

برای علاقه مندان به معماری باستانی، سفر به روستای رادکان برای دیدن برج تاریخی رادکان، ساخته شده در قرن 13، که در نزدیکی این روستا قرار دارد، خالی از لطف نیست. در انتهای تپه های غربی روستا،  این بنای استوانه ای، با گنبدی مخروطی شکل، به احتمال زیاد مکانی برای محاسبات نجومی بوده است. علاوه بر این، با بازدید از رادکان از دیدن مناظر بی نظیر، طبیعت بکر و خرابه های قدیمی لذت خواهید برد.

آتشکده بازه هور

در روستای کوچک رباط سفید، حدود 70 کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد، خرابه های آتشکده باستانی بازه هور قرار دارد. این بنای دینی زرتشیان که به احتمال زیاد در زمان ساسانیان ساخته شده، هر چند جزو ابنیه محافظت شده است، ولی کمتر شناخته شده و شاید رفتن به آنجا کمی سخت باشد. بنایی سنگی که نشانگر قدمت معماری ایرانی است و علاقه مندان به تاریخ باستانی ایران باید حتما آن را ببینند.

از شما متشکریم که تا پایان این مقاله همراه آژانس هواپیمایی قصرشایان بوده اید. برای مشاهده تور ارزان مشهد می توانید با شماره تلفن 86027990 تماس حاصل نمایید.

منبع : آژانس هواپیمایی قصرشایان

کپی تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.