چگونه برای ویزای ایتالیا اقدام کنیم؟

15 مهر ، 1398
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت


چگونه برای ویزای ایتالیا اقدام کنیم؟

سفارت ایتالیا در تهران

برای اخذ ویزای ایتالیا باید از طریق سفارت این کشور در ایران اقدام نمایید. این مرکز علاوه بر انجام امور ویزا، فعالیت های دیگری چون ارائه وقت برای دریافت ویزا، خدمات پاسپورت، امور تجاری و ارتباط با کنسولگری را نیز برعهده دارد.

با توجه به اینکه در حال حاضر ایران روابط خوبی با ایتالیا داشته و تفاهم هایی نیز بین این دو کشور امضا شده اند، مردم ایران برای سفر به ایتالیا مشکلی نداشته و می توانند از طریق سفارت برای اخذ ویزای ایتالیا اقدام نمایند.

آدرس سفارت برای اخذ ویزای ایتالیا: تهران، خیابان آفریقا، بالاتر از تقاطع میرداماد، نبش پارک صبا، خیابان فرزان شرقی، پلاک 15

شماره تلفن: 3 - 22047802
دفتر روادید: 88190160
دفتر امور کنسولی: 88783498
دفتر امور دانشجویی: 88799885

پست الکترونیکی امور کنسولی برای اخذ ویزای ایتالیا: consolato.teheran@esteri.it

پست الکترونیکی امور دانشجویی برای اخذ ویزای ایتالیا: studi.teheran@esteri.it

پست الکترونیکی برای اخذ ویزای ایتالیا: visti.teheran@esteri.it

ساعات کاری برای اخذ ویزای ایتالیا: سفارت ایتالیا از یکشنبه تا پنجشنبه هرهفته از ساعت 8 صبح تا 2 بعدازظهر آماده پاسخگویی به مراجعین است. برای دریافت جواب و اخذ ویزای ایتالیا نیز می توانید روزهای یکشنبه از ساعت 12 تا 1 و دوشنبه و پنجشنبه از 2 تا 3 به محل سفارت همراه با مدارک لازم برای دریافت ویزای ایتالیا مراجعه نمایید.

دریافت ویزای شینگن

ویزایی که برای سفر به ایتالیا باید دریافت کنید، ویزای شینگن (Schengen Visa) نام دارد. شینگن در واقع به مجموعه 26 کشور اروپایی گفته می شود که توافق نامه ای را در جهت قوانین مرزی و رفت و آمد بین این کشورها انجام داده اند.

بر طبق این توافق نامه، ساکنان هریک از این کشورها می توانند بدون دریافت ویزا به 25 کشور دیگر سفر کنند.

کشورهایی که در این اتحادیه قرار نداشته باشند، باید برای ورود به کشورهای عضو شینگن نیاز به اجازه ورود و ویزا دارند. این کشورها شامل فرانسه، سوئد، سوئیس، آلمان، نروژ، بلژیک، اتریش می باشند.

با توجه به اینکه ایران جز این 26 کشور نیست، اگر شما در ایران زندگی می کنید، باید برای سفر خود ویزای شینگن دریافت نمایید.

ویزای شینگن دارای چهار نوع ترانزیت (A)، عبور (B)، توریستی (C) و بازرگانی (D) است. با توجه به هدف خود از سفر به ایتالیا، باید نوع ویزای خود را انتخاب و برای دریافت آن اقدام نمایید.

با توجه به آمار داده شده سفر اغلب ایرانیان به ایتالیا توریستی بوده که برای آن باید ویزای نوع C دریافت گردد.

زمانیکه ویزای شینگن دریافت کنید، می توانید با همان ویزا به هر 26 کشور عضو شینگن سفر کنید.

البته توجه داشته باشید که ابتدا باید وارد همان کشوری شوید که ویزای آن را دریافت کرده اید. سپس از آنجا می توانید به کشورهای دیگر نیز ورود پیدا کنید، زیرا کنترل مرزی بین کشورهای شینگن وجود ندارد. به عنوان مثال اگر شما ویزای ایتالیا را دریافت کرده باشید، ابتدا باید وارد ایتالیا شده و سپس از آنجا می توانید وارد کشورهای دیگر شوید.

مدارک لازم برای دریافت ویزا

برای اخذ ویزای ایتالیا لازم است تا مدارک شناسایی، مدارک شغلی و دیگر موارد نیاز را تهیه کرده و به سفارت تحویل دهید. دقت داشته باشید که باید مدارک لازم برای دریافت ویزای ایتالیا را به صورت کاغذی آماده کرده در زمان تعیین شده به همراه خود ببرید. به هیچ عنوان مدارک لازم برای دریافت ویزای ایتالیا را از طریق ایمیل ارسال نکنید، زیرا ایمیل هایی که دارای ضمیمه باشند مورد بررسی قرار نمی گیرند و سریعا پاک خواهند شد. مدارکی که در هنگام مراجعه خود به سفارت باید تحویل دهید، عبارتند از:


1 - فرم درخواست ویزا: فرم درخواست ویزا را می توانید از وب سایت سفارت ایتالیا دانلود نمایید. فرم را پرینت گرفته و اطلاعات خواسته شده در آن را به طور کامل پر کنید.

2 - گذرنامه: گذرنامه شما باید دارای 2 صفحه خالی بوده و حداقل 3 ماه از زمان ترک کشورهای حوزه شینگن اعتبار داشته باشد.

3- ویزاهای گذشته: در صورت وجود، یک کپی از تمام ویزاهای قبلی اخذ شده را به همراه داشته باشید.

4- شناسنامه: اصل شناسنامه و ترجمه آن به زبان انگلیسی یا ایتالیایی را به همراه داشته باشید. از تمامی صفحات شناسنامه یک کپی تهیه نمایید.

5- عکس: شما باید یک قطعه عکس پرسنلی با ابعاد 3 * 4 را به ضمیمه مدارک خود کنید.

6- دعوتنامه: اگر دوست یا آشنایی در کشور ایتالیا دارید که شهروند ایتالیا بوده و از شما برای سفر به این کشور دعوت کرده است، باید براساس شرایط دریافت ویزای ایتالیا، فرم پرشده دعوتنامه را به همراه مدارک معتبر ارائه دهید. مدارک می تواند گذرنامه یا شناسنامه معتبر شهروند ایتالیایی باشد. اگر دعوت کننده شهروند خارجی مقیم ایتالیاست، می تواند اجازه اقامت خود را با اعتبار حداقل یک ماه از تاریخ خاتمه ویزا، به عنوان مدرک ارائه دهد.

7- مدارک شغلی: اگر شاغل هستید، باید اصل و کپی مدارک شغلی خود را که به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه شده، به همراه داشته باشید. این مدارک برای مشاغل گوناگون شامل موارد زیر هستند:

*افرادی که در سازمان های دولتی یا سازمان های وابسته به دولت مشغول فعالیت می باشند، باید یک لیست از پرداختی های شش ماهه آخر بیمه شغلی خود را ارائه دهند. متقاضی می تواند کارت پرسنلی خود را که از طرف سازمان دولتی یا نیمه دولتی مربوطه صادر شده است نیز ارائه دهد. غیر از این موارد، یک معرفی نامه از طرف شرکت مربوطه که شغل متقاضی را تائید می کند نیز مدرک معتبری است. در این معرفی نامه باید سمت شغلی متقاضی قید شده باشد.
*دارندگان مشاغل آزاد باید پروانه کسب یا کارت بازرگانی معتبری را به عنوان مدرک ارائه دهند.
*مدیران و اعضای هیئت مدیره نیز می توانند آخرین روزنامه شامل آگهی تأسیس شرکت را به عنوان تائید شغل خود ارائه دهند. این روزنامه باید در سه سال گذشته چاپ شده باشد و در آگهی نیز نام متقاضی، تاریخ تاسیس و اطلاعات مربوط به شرکت درج شده باشد. اگر شرکت بیش از 3 سال سابقه داشته باشد، متقاضی باید روزنامه ای را ارائه کند که تغییرات احتمالی انجام شده در شرکت در آن درج شده باشد یا یک گواهی از اداره ثبت مبنی بر ادامه فعالیت شرکت علی رغم ایجاد تغییرات ارائه نماید.
8- سند مالکیت: داشتن سند ملکی می تواند در روند دریافت ویزای شما تاثیر مثبتی داشته باشد. اگر این سند را دارید، اصل و ترجمه آن را به همراه داشته باشید.

9- ضمانت مالی: متقاضی باید مدارکی را جهت ضمانت مالی خود ارائه دهد. این مدارک شامل یکی از موارد زیر می باشد:

*پرینت گردش سه ماهه آخر حساب جاری که به مهر و امضای بانک رسیده است.
*ارائه کارت اعتباری بین المللی شخصی به همراه پرینت حساب آن. این کارت می تواند یکی از کارت های Visa ،Mastercard، American Express باشد.
*ضمانت نامه بانکی از طرف فرد دعوت کننده که از طرف یکی از بانک های ایتالیا یا شرکت های بیمه آن صادر شده است.

10- بیمه مسافرتی: بیمه مسافرتی بین المللی از جمله مدارک لازم برای دریافت ویزای ایتالیا به شمار می آید. از این رو، ابتدا برای دریافت آن اقدام نموده و اصل و کپی آن را به سفارتخانه ارائه دهید. این بیمه باید حداقل 30.000 یورو را پوشش دهد.

11- بلیط هواپیما: متقاضی باید اصل و کپی بلیط مسافرتی خود یا رزرو آن را به سفارتخانه ارائه دهد.

12- رزرو هتل: در صورتی که هتل رزرو کرده اید، اصل و کپی برگه رزرو آن را نیز به همراه داشته باشید.

13- هزینه ویزا: هزینه درخواست ویزای ایتالیا برای گروه های سنی مختلف متفاوت است. این هزینه برای بزرگسالان 60 یورو، برای کودکان 6 تا 11 سال 35 یورو و برای کودکان زیر 6 سال رایگان هست. البته درخواست ویزا برای شهروندان اتحادیه اروپا و وابستگان آن ها مانند همسر، فرزندان، والدین، پدربزرگ و مادر بزرگ و نوادگان آن ها رایگان است و هیچ هزینه ای بابت آن دریافت نمی شود.

علاوه بر موارد عنوان شده در بالا برای اخذ ویزای ایتالیا، مسئولین صادر کننده ویزا می توانند با توجه به شرایط فرد متقاضی و صلاح دید خود مدارک بیشتری را نیز از وی درخواست نمایند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران