شروع سخت گیری کرونایی در ورود به فرودگاه‌های ایران از اول آبان

19 مهر ، 1399
قصر شایان
گردشگری
0 کامنت

شروع سخت گیری کرونایی در ورود به فرودگاه‌های ایران از اول آبان

بعد از آنکه برخی نهادهای مربوط در حوزه‌های بهداشت و درمان، فرودگاه‌ها و پروازهای داخلی را یکی از عوامل شیوع اصلی کرونا  تشخیص دادند، سخت گیری ها در این صنعت افزایش یافت و حتی هفته گذشته دکتر زالی، رئیس ستاد مبارزه با کرونای تهران بزرگ با مدیران ارشد سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران دیدار و از فرودگاه مهرآباد و همچنین تعدادی از پروازهای داخلی در خصوص میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هواپیماها بازدید کرد.

در این دیدار، پیشنهادهایی در خصوص افزایش سخت‌گیری در پروازها و فرودگاه‌ها مطرح و تصویب کردند ؛ هفته گذشته نیز وزیر راه و شهرسازی از بخشی از این پروتکل‌های جدید، بویژه یک نفر در میان نشستن مسافران در هواپیما از ابتدای آبان خبر داد. اتفاقی که منجر به افزایش قیمت بلیت هواپیما شد و قرار شده شرکت‌های هواپیمایی، هزینه سفر صندلی خالی را از بقیه مسافران اخذ کنند.

جزئیات جدیدترین پروتکل‌های بهداشتی سفرهای هوایی

محمد سعید شرفی، مدیرکل حقوقی سازمان هواپیمایی کشوری در همین خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تشریح پروتکل‌های جدید بهداشتی در سفرهای هوایی که قرار است از ابتدای آبان اجرایی شود، اظهار داشت: از هفته آینده اجرای این پروتکل‌ها الزامی شده و تا زمانی که مسافران فرم‌های مربوطه را مطالعه و تأیید نکنند، بلیت برای آنها صادر نمی‌شود؛ وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های فروش بلیت هواپیما نیز برنامه نویسی مربوطه را انجام داده‌اند و اجرای این دستورالعمل برای آنها نیز الزامی شده است.

وی ادامه داد: مسافران قبل از خرید بلیت باید فرم خود اظهاری درباره کرونا پُر کنند اگر تب، سرفه، تنگی نفس، از دست دادن حس بویایی یا چشایی و یا اختلالات گوارشی دارند، به فرودگاه نروند.

مدیرکل حقوقی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه ورود افراد غیر مسافر به فرودگاه‌ها از هفته آینده ممنوع می‌شود، تصریح کرد: روال جدید پذیرش مسافران و بازرسی آنها طولانی‌تر شده است و لازم است که مسافران برای نداشتن استرس بابت جا ماندن از پرواز، زودتر از زمان‌های اعلامی به فرودگاه مراجعه کنند.

وی با تأکید بر اینکه مسافران باید تا جایی که امکان دارد، کارت پرواز را به صورت الکترونیکی و آنلاین دریافت کنند، گفت: در صف بازرسی ورود به فرودگاه، از این پس کارت پرواز، بلیت و کارت شناسایی از واردشوندگان درخواست می‌شود؛ چنانچه در هنگام بازرسی، دمای بدن مسافران از سقف مجاز بالاتر بود، اجازه ورود به فرودگاه را نخواهند داشت یا از سوار شدن آنها به هواپیما جلوگیری می‌شود.

شرفی درباره پروتکل‌های جدید داخل پرواز نیز گفت: مسافران در حین پرواز اگر احساس بیماری کردند، باید سریعاً به مهمانداران اطلاع دهند؛ همچنین جابه‌جایی داخل هواپیما و نیز تراکم مسافران در راهروی هواپیما هنگام پیاده شدن، باید به حداقل برسد.

این مقام مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص پروتکل‌های لازم‌الاجرا در فرودگاه مقصد نیز تأکید کرد: مسافران از این پس با رعایت فاصله گذاری بیشتر اجتماعی، بار را تحویل می‌گیرند؛ ضمن اینکه پرسشنامه آنلاین ارزیابی بهداشتی مسافر نیز باید پُر شود.

به گفته شرفی، از اول آبان رعایت فاصله گذاری در هواپیماها به نحوی که یک صندلی در بین هر دو مسافر فاصله باشد، الزامی خواهد بود و بیشترین سخت‌گیری در این خصوص انجام خواهد شد.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران