فرق بین ویزا و پاسپورت چه می باشد!!

06 مرداد ، 1399
قصرشایان
اخبار
0 کامنت

فرق بین ویزا و پاسپورت چه می باشد

کلمه هایی مثل ویزا و پاسپورت، تعاریفی مختلفی داردند  اما در کارکرد و ماهیت آن ها تفاوت بسیاری وجود دارد. 

 پاسپورت، دفترچه ای کوچک می باشد بر اساس کشوری که زندگی می کنند  به رنگ های آبی، مشکی، قرمز و سبز هستند. از چند برگ تشکیل شده اند و مانند صفحه آرا شناسنامه، قسمت های خالی و مشخص برای مهر گذاری دارند. 

نام فارسی پاسپورت همان روادید است که نسبت به کلمه پاسپورت از بسامد کاربردی کمتری حتی در میان ایرانیان برخوردار است. کاربرد اصلی پاسپورت در این است که به کمک آن ما می توانیم به مرز کشورهای دیگر در جهان وارد شویم. در واقع، پاسپورت را می توان به نوعی شناسنامه بین المللی افراد هم تلقی کرد. 

یکی از ویژگی ها در تفاوت ویزا با پاسپورت این است که هر دو این مدارک دارای تاریخ صدور و انقضا هستند اما مدت اعتبارشان با یکدیگر متفاوت هستند . حتی میان پاسپورت های کشورها نیز این مدت اعتبار متفاوت می باشد . برای مثال؛ بعضی پاسپورت ها از مدت اعتبار 6 ماهه برخوردار هستند و گاهی پیش می آید که همین پاسپورت طول مدت اعتبارش در کشوری دیگر به 4 سال هم می رسد. 

 قبل از شروع هر سفری و پرداخت هر هزینه ای، از مدت زمان اعتبار باقی مانده پاسپورت خود حتما اطلاع داشته باشید. از این که پاسپورت تان به روز است و دارای اعتبار مطمئن شوید تا در هنگام سفر مشکلی برای تان به وجود نیاید. 

پاسپورت ها تا جایی قابل اعتبار هستند که اگر به همراه آن به کشورهایی که قوانین و قراردادهایی بسته شده با کشور شما دارند بروید، می توانید به اعتبار پاسپورت تان به راحتی از گواهینامه کشور خودتان نیز در کشور مقصد استفاده کنید.

اول از همه باید گفت که یکی از تفاوت ویزا با پاسپورت این است که ویزا مانند پاسپورت، ماهیتی یکتا ندارد و از انواع مختلفی برخوردار است. گاهی اوقات پیش می آید که کشور مقصد شما برای اجازه ورودتان، تنها از شما پاسپورت بخواهد اما گاهی بنا بر قوانین کشور مقصد پیش می آید که شما علاوه بر پاسپورت به ویزا نیز نیاز داشته باشید. 

نوع ویزا بنا بر درخواست متقاضی تغییر می کند؛ ویزای تحصیلی، ویزای مهاجرتی، ویزای تجاری و انواع دیگری از ویزاها که در واقع طراحی شده اند تا دلیل حضور شما و مدت زمان حضورتان در کشور مقصد را به مراجع قانونی آن کشور ثابت و مشخص کنند. البته تایید مورد تقاضای شما در ویزا مشخص شده تان نیز باید قبل از هر چیز به تایید مراجع قانونی و مرتبط کشور مقصد برسد تا شما بتوانید وارد آن کشور شوید. 

بسته به نوع ویزا شما، هزینه هایی که برای دریافت آن تعیین شده نیز متفاوت است و دلیل تفاوت هزینه ها در دریافت ویزاهای گوناگون بسته به نوع فعالیت شما در کشور مقصد نیز می شود؛ به عنوان مثال اگر شما به دنبال دریافت ویزای تجاری در کشور مقصد باشید، پس کشور مقصد از شما اثبات میزان پولی را خواهد کرد که ثابت کند شما می توانید به معنای واقعی، یک تولید کنند و یا یک فرد تاجر در آن کشور باشید و بالطبع ممکن است تا حدی هزینه ها سنگین تر از مثلا ویزای دانشجویی باشد که شما تنها می خواهید به مدت چند ماه و یا چند سال مشخص در آن کشور صرفا به تحصیل بپردازید. 

ویزای توریستی که از دیگر ویزاهای موجود برای ورود به کشورها هست نیز بنا به نامی که دارد تنها برای گردشگرانی به کار می آید که برای تفریح و گشت و گذار در کشور مورد نظرشان صادر می شود که معمولا صدور این نوع ویزا از مشقت های کم تری برخوردار است! ویزاهای مهاجرتی هم در این میان هستند که توضیح انواع و ویژگی های آن در این مجال نمی گنجد و به خودی خود، سرفصلی جدا می طلبد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نظرات و امتیاز کاربران